امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     استان ها

گفت‌وگو با «حميدرضا نژادغلامعلي» رئيس پژوهش امور تحقيق و توسعۀ مجتمع مس سرچشمه
کاهش مصرف انرژي و افزايش توليد؛ دستاوردهاي ذوب فلش سرچشمه
چهارشنبه 20 ارديبهشت 1396 - 9:59:37 AM
  بزرگنمایی:

طپروژۀ «تغيير تکنولوژي ذوب سرچشمه از کورۀ ريورب به کورۀ فلش» در سال 1395 به بهره‌برداري رسيد. «حميدرضا نژادغلامعلي»، رئيس پژوهش امور تحقيق و توسعۀ مجتمع مس سرچشمه، از دلايل اين تغيير گفته و کل فرآيند را شرح داده است.
 به گزارش معدن نيوز به گفتۀ نژادغلامعلي، با تغيير کورۀ کارخانۀ ذوب سرچشمه و در صورت تأمين کنسانترۀ کافي و رسيدن به ظرفيت طراحي، توليد مس در اين واحد دوبرابر افزايش خواهد داشت.

در جريان تعويض کوره‌هاي ذوب ريورب سرچشمه با کوره‌هاي فلش، چه تغييراتي اتفاق افتاده است؟

خط جديد ذوب فلش سرچشمه، شامل تجهيزات اصلي ازجمله استيم‌دراير (Steam Dryer) يا خشک‌کن بخار، بويلر (Boiler) بازيافت حرارت به‌همراه سوپر هيتر، فيلترهاي الکترواستاتيک و فن‌هاي گاز پروسس است. علاوه بر اين، تجهيزات جانبي‌اي مثل سيستم‌هاي گازهاي خروجي کنورتر پيرس-اسميت يعني هودها نوسازي مي‌شوند. هم‌چنين، نوسازي آندهاي يک و دو و نصب آند چهار؛ چرخ ريخته‌گري يک کاملاً عوض مي‌شود و چرخ ريخته‌گري دو هم مدرنيزه مي‌شود. ظرفيت توليد کارخانۀ مس سرچشمه با دو کورۀ ريورب که تکنولوژي‌اي قديمي است، 148هزار تن در سال است که با ذوب فلش، در صورت تأمين کنسانترۀ کافي (يعني1244000 تن) به حدود 281هزار تن مس آندي در سال مي‌رسد.

يعني توليد تقريباً دوبرابر مي‌شود؟
بله، درواقع در صورت تأمين کنسانتره کافي و رسيدن به ظرفيت طراحي، توليد تقريباً حدود دو برابر افزايش پيدا مي‌کند. البته اين کوره در صورت اجراي طرح‌هاي توسعه، قابليت افزايش ظرفيت تا مقادير بالاتر را هم دارد.

چه ويژگي‌اي باعث شد تکنولوژي فلش را براي ذوب سرچشمه انتخاب کنيد؟
اين تکنولوژي نقاط قوت بسيار زيادي دارد و بيشترين سهم توليد در دنيا را دارد. علاوه بر آن، مهم‌ترين مسأله در مورد کوره‌هاي فلش، مصرف سوخت آن‌هاست؛ الان دو کورۀ ريورب سرچشمه، هرکدام در روز 75هزار ليتر مازوت (سوخت سنگين) به‌همراه 32هزار مترمکعب گاز طبيعي مصرف مي‌کنند، که با افتتاح کورۀ فلش، مصرف سوخت سنگين به صفر مي‌رسد و با مقدار کمي (275 مترمکعب در ساعت) گاز طبيعي جايگزين مي‌شود. به‌طور کلي، صرفه‌جويي‌اي که حاصل مي‌شود حدود 12 ميليون ليتر گازوئيل و حدود 53 ميليون ليتر سوخت سنگين و در حدود 10 ميليون مترمکعب گاز طبيعي در سال است.

آيا اين تغييرات در کيفيت آند توليدي هم اثرگذار است؟
با بالا رفتن کيفيت مس‌بليستر و نيز مدرنيزه شدن آندها و چرخ‌هاي ريخته‌گري قطعاً کيفيت آندها، هم از لحاظ ابعادي و هم از لحاظ ميزان اکسيژن، بهبود خواهد يافت. البته همين حالا هم، کيفيت آند توليدي ما خوب است، اما اين روش فرايند ذوب را ساده‌تر مي‌کند. روش ذوب در کوره‌هاي ريورب، انعکاسي است و به‌همين دليل فرايند ذوب در آن‌ها طولاني است. در کوره‌هاي ريورب، سه‌هزار ليتر مازوت و 1400 مترمکعب گاز طبيعي در يک‌ساعت در هر کوره مصرف مي‌شود؛ اما در کوره‌هاي فلش، با توجه به اين‌که کنسانتره‌هاي مس واکنش گرمازاي شديد با اکسيژن دارند، مي‌توان از اين انرژي براي ذوب خود کنسانتره استفاده کرد. درواقع، در مشعل کورۀ فلش از اکسيژن به‌عنوان سوخت استفاده مي‌کنيم و اين اکسيژن، واکنش سريعي با کنسانتره‌اي که خشک شده، انجام مي‌دهد. رطوبت کنسانتره در کوره‌هاي ريورب، هفت درصد است، اما در کوره‌هاي فلش، رطوبت به زير 0.3 درصد مي‌رسد. مشعل جت با 95درصد اکسيژن مياني و هواي پروسس که با اکسيژن 40درصد غني شده، عمليات ذوب را انجام مي‌دهد؛ به همين دليل ذوب بسيار سريع اتفاق مي‌افتد. در فلش، ذوب در کسري از ثانيه انجام مي‌شود و چون در اين کوره‌ها حجم زيادي از انرژي توليد مي‌شود، مي‌توان تا بيش از 4000 تن کنسانتره مس را در روز شارژ کرد.

مهم‌ترين مزيت ذوب فلش چيست؟ سرعت آن يا انرژي زيادي که توليد مي‌کند؟
هر دو از مزاياي قابل توجه اين فرآيند هستند. در اين روش، هم ذوب سريع کنسانتره اتفاق مي‌افتد و هم فقط به اکسيژن و هوا براي ذوب و مقدار کمي گاز طبيعي براي گرم نگه‌داشتن کوره نياز داريم. حتي برخي از کوره‌هاي فلش در دنيا، در زماني که کار مي‌کنند، از مصرف هر نوع سوخت فسيلي بي‌نيازند. مزيت ديگر اين روش، خنک‌کاري کوره‌هاي فلش است؛ چون سيستم واترژاکت پيشرفته‌اي دارند و عمليات خنک‌کاري در تمام قسمت‌هاي کوره انجام مي‌شود، آجرهاي نسوز آن عمر بالايي دارند و خنک‌کاريِ خوبي در اين کوره‌ها انجام مي‌گيرد. مزيت ديگر، عيار بالاي ماتي است که از کوره‌هاي فلش مي‌گيريم. در کوره‌هاي ريورب، کنسانتره با 25درصد عيار وارد مي‌شود و در نهايت عيار مات خروجي کوره‌هاي ريورب، 28 تا 30درصد و گاهي‌اوقات بالاي 30درصد است و فقط پنج تا شش درصد غني‌سازي در کوره‌هاي ريورب صورت مي‌گيرد، اما در کوره‌هاي فلش، کنسانتره 25درصد وارد مي‌شود و مات با عيار 60درصد توليد مي‌شود که موجب مي‌شود عمليات تبديل که مرحلۀ بعد از توليد مات است، هم کوتاه‌تر، هم ساده‌تر و هم کم‌هزينه‌تر شود؛ چراکه بيشتر عمليات غني‌سازي در کوره‌هاي فلش انجام مي‌گيرد. در کوره‌هاي ريورب، غني‌سازي در کنورترها با زحمت زياد اتفاق مي‌افتد. مزيت ديگر، درصد بالاي SO2 در گازهاي خروجي است. با راه‌اندازي کورۀ فلش، تقريباً 32درصد حجمي گاز خروجي، SO2 است که با راه‌اندازي کارخانۀ اسيد، از گازهاي خروجي مي‌توان اسيد سولفوريک توليد کرد. اين کار با غلظت گازهاي خروجي کورۀ فلش خيلي آسان‌تر، کم‌هزينه‌تر و راحت‌تر انجام خواهد شد. در کوره‌هاي ريورب، عيار SO2 در گازهاي خروجي پايين‌تر است. مزيت بعدي، اتوماسيون بالاي کوره‌هاي فلش و کنترل دقيق آن‌هاست که مي‌توانند خيلي راحت و خيلي دقيق، طبق ست‌پوينت‌ها و تارگت‌هايي که به آن‌ها مي‌دهيم، کار کنند. اما بيش‌تر فرايند کوره‌هاي ريورب، دستي است و قابل کنترل نيست. مزيت ديگر اين است که کوره‌هاي فلش، با هر نوع کنسانتره‌اي سازگاري دارند و زياد وابسته به نوع کنسانتره نيستند. درواقع، هر نوع کنسانتره‌اي که به کورۀ فلش بدهيم، با انجام تنظيمات مربوط، مات 60درصد را مي‌توانيم از آن بگيريم؛ ضمن اين‌که عيار سربارۀ کورۀ فلش بالاتر است؛ بنابراين، مجبوريم سرباره را در نقطه‌اي دپو کنيم تا در آينده کارخانۀ فلوتاسيون راه‌اندازي شود و بتوانيم اين مس را هم مورد بازيابي دوباره قرار دهيم.

بقيۀ عمليات چگونه انجام مي‌گيرد؟ تفاوت فقط در کوره‌هاست يا بقيۀ عمليات هم متفاوت است؟
با کورۀ فلش، فقط عمليات ذوب عوض مي‌شود و بقيۀ عمليات تقريباً مشابه است. مرحلۀ کنورتر و نيز مرحلۀ پالايش که در کوره‌هاي آندي اتفاق مي‌افتد، يکي است؛ فقط آن‌جا مات 30درصد را مي‌گيرند و با عمليات طولاني آن را به مس بليستر تبديل مي‌کنند، اما در فلش مات 60درصد را وارد کنورتر مي‌کنيم، عمليات سريع‌تر، بهتر و راحت‌تر اتفاق مي‌افتد؛ فقط مرحله‌اي که اضافه مي‌شود، استيم‌دراير (خشک‌کن بخار) است؛ چون کنسانترۀ فلش بايد خشک باشد و رطوبت آن زير 0.3 درصد باشد. الان رطوبت کنسانترۀ مصرفي، هفت درصد است. در حال حاضر، کنسانتره‌اي که توليد مي‌شود رطوبت بين 16 تا 17درصد دارد که بعد از تغليظ، براي کاهش رطوبت وارد دو مرحلۀ فيلتر ديسکي و خشک‌کن مي‌شود. اما در آينده، فيلترهاي صفحه‌اي حذف مي‌شوند و فيلترپرس نصب مي‌شود که خروجي اين نوع فيلترها 10درصد است و خوراک استيم‌دراير مي‌شود. هم‌چنين، علاوه بر ساخت انبار کنسانترۀ جديد، يک خط بلندينگ هم اضافه خواهد شد.

چرا گفته مي‌شود کوره‌هاي فلش با محيـط ‌زيسـت سازگارند؟
کوره‌هاي فلش با محيط‌زيست سازگاري بالايي دارند؛ چون عيار SO2 در گازهاي خروجي آن‌ها بالاست، جمع‌آوري آن‌ها براي استفاده در کارخانۀ اسيد بسيار راحت و مقرون‌به‌صرفه است. اين کوره‌ها همچنين از مصرف سوخت‌هاي فسيلي که به محيط‌زيست آسيب مي‌رسانند، تقريباً بي‌نيازند. به‌علاوه، تمامي غبار توليدشده در طول فرآيند دوباره به کوره بازمي‌گردد. از طرفي، تمام گازهاي محيطي، زمان توليد ازطريق فن‌هاي مکندۀ گازهاي محيطي جمع‌آوري مي‌شوند. يعني در کارخانه‌هاي ذوب فلش در هر نقطه‌اي که گازي در محيط پراکنده شود، آن گاز را جمع‌آوري و از محيط کارخانه دور مي‌کنند؛ بنابراين، نيروهايي هم که در اين مجموعه کار مي‌کنند، از آلودگي‌اي که نيروي انساني در کارخانه‌هاي ذوب ريورب با آن درگير است، رهايي خواهند يافت. البته راه‌اندازي کارخانۀ اسيد، ديرتر از راه‌اندازي کورۀ فلش  اتفاق مي‌افتد؛ به همين دليل در ابتداي راه‌اندازي کورۀ فلش، از رقيق‌سازي گازهاي خروجي کورۀ فلش استفاده خواهد شد.

جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.