اقتصاد و صنعت

طی 8 ماهه نخست سال؛

تجارت خارجی کشور ۱۰ درصد افزایش یافت

تجارت خارجی کشور ۱۰ درصد  افزایش یافت
پایگاه خبری معدن نیوز -سخنگوی گمرک گفت: تجارت خارجی کشور در ۸ماهه سال جاری با ۱۰درصد افزایش به رقم ۶۹میلیارد و ۴۸۴میلیون دلار رسید.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز -سخنگوی گمرک گفت: تجارت خارجی کشور در ۸ماهه سال جاری با ۱۰درصد افزایش به رقم ۶۹میلیارد و ۴۸۴میلیون دلار رسید.

 سید مرتضی عمادی سخنگوی گمرک ایران اظهار کرد: از مجموع تجارت خارجی کشور، 37 میلیارد و 116 میلیون دلار به واردات و 32 میلیارد و 368 میلیون دلار به صادرات اختصاص داشت.

وی در خصوص تغییرات ارزش صادرات و واردات کشور در 8ماهه سال جاری گفت: در این مدت ارزش صادرات غیرنفتی 4.44 درصد و ارزش واردات 15.25 درصد افزایش نشان می‌دهد.

عمادی افزود: در 8ماهه سال جاری میزان وزنی صادرات غیرنفتی 70 میلیون و 402 هزار تن بوده که حدود 16 درصد کاهش داشته است و میزان وزنی واردات 23 میلیون و 405 هزار تن بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 12.44 درصد کاهش یافته است.

سخنگوی گمرک در خصوص اقلام عمده صادرات غیرنفتی در 8ماهه امسال، تصریح کرد: پروپان مایع‌شده، متانول، بوتان مایع‌شده، پلی‌اتیلن، قیر نفت، اوره، گاز طبیعی مایع‌شده، شمش از آهن و فولاد و روغن‌های سبک، عمده‌ترین کالاهای صادراتی در این مدت را به خود اختصاص دادند.

عمادی گفت: 5 کشور عمده مقصد صادرات در 8ماهه امسال به چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و هند، اختصاص داشت.

به‌گفته وی کشورهای امارات متحده عربی، چین، ترکیه، هند و آلمان 5 کشور عمده مبدأ واردات در 8 ماهه سال جاری بودند.


   لینک کوتاه خبر:  
شرکت فولاد مبارکه
شرکت فولاد هرمزگان
چادرملو
فولاد خوزستان
شرکت فولاد غدیر نی ریز
شرکت سنگ آهن مرکزی ایران
آلومینای ایران جاجرم
شرکت صبافولاد