اخبار استان ها

۱۳ هزار میلیارد ریال از محل حقوق دولتی معادن به کرمان ابلاغ شد

۱۳ هزار میلیارد ریال از محل حقوق دولتی معادن به کرمان ابلاغ شد
پایگاه خبری معدن نیوز -رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمان با بیان اینکه براساس تبصره ۶ قانون معادن ۱۵ درصد از بهره‌ مالکانه (حقوق دولتی معادن) برای ایجاد زیرساخت‌ها به شهرستان‌های محل استقرار معادن تعلق می‌گیرد گفت: ۱۳ هزار و ۸۰ میلیارد ریال از این محل در سال جاری به استان ابلاغ شده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز -رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمان با بیان اینکه براساس تبصره ۶ قانون معادن ۱۵ درصد از بهره‌ مالکانه (حقوق دولتی معادن) برای ایجاد زیرساخت‌ها به شهرستان‌های محل استقرار معادن تعلق می‌گیرد گفت: ۱۳ هزار و ۸۰ میلیارد ریال از این محل در سال جاری به استان ابلاغ شده است.

محمدرضا وحیدی ۱۹ تیرماه در جلسه کمیته برنامه ریزی زرند افزود: سهم این شهرستان از این اعتبارات حدود یکهزار میلیارد ریال بوده که با توجه به درآمد پیش‌بینی شده از معادن این شهرستان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه زرند جزو شهرستان های معدنی است، تصریح کرد: طبق قانون ۱۵ درصد بهره مالکانه معادن باید به خزانه کشور واریز شود و حدود ۵۰ درصد ارزش افزوده و بهره مالکانه معادن از نظر درآمدی و نیز مصارف متعلق به استان کرمان است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در بخش دیگری از سخنان گریزی به اعتبارات شهرداری ها زد و گفت: بخشی از سهم مالیات برارزش افزوده متعلق به شهرداری ها است.

وی اظهار داشت: حدود سه هزار پروژه در استان کرمان داریم و سرانه اعتباری هر پروژه زیاد نیست بنابراین اگر امکان‌پذیر است تعداد پروژه های شهرستان را کمتر کنیم تا بتوانیم سرانه اعتباری پروژه ها را افزایش دهیم و پروژه ها زودتر به اتمام برسند.

به گفته وحیدی، تکمیل زیرساخت‌های نهضت ملی مسکن بر عهده دولت است و ایجاد زیرساخت هزینه‌های زیادی دارد که براساس آخرین برآورد ۶۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت های نهضت ملی مسکن شمال استان نیاز است لذا اعتباراتی باید برای نهضت ملی مسکن اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: در این زمینه برنامه ریزی برای استان و شهرستان ها تدوین شده یا در حال تدوین است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به آمایش سرزمین استان و شهرستان ها تصریح کرد: افق ۱۴۱۴ در آمایش سرزمین شهرستان ها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه منابع دولتی محدود است عنوان کرد: اجرای پروژه ها هزینه زیادی دارد و باید از خرد کردن اعتبارات خودداری شود.

به گفته وحیدی، اعتبارات هر شهرستان به شهرستان دیگر داده نمی شود و اگر دستگاهی تا پایان این ماه نتواند پیمانکار برای پروژه های خود بگیرد، پس از برگزاری یک جلسه اعتبار آن پروژه به پروژه ای دیگر در همان شهرستان اختصاص داده می شود.

وی یادآور شد: باید پروژه ها را به گونه ای تامین اعتبار کنیم که سریع‌تر به بهره برداری برسند و کام مردم شیرین شود.

فرماندار شهرستان زرند نیز در این نشست عنوان کرد: جاده های شهرستان زرند به جاده های ترانزیتی تبدیل شده اند و تردد ماشین آلات معدنی جاده ها را فرسوده کرده است لذا برای کاهش سوانح جاده ای باید به جاده های این شهرستان توجه ویژه ای شود.

رضا حسینی نژاد از مشکلات آبی این شهرستان نیز سخن به میان آورد و تصریح کرد: سطح ایستایی چاه های زرند حدود ۳۵۰ متر شده است و عمده روستاهای شهرستان در بحث آب شرب مشکل دارند.

به گفته فرماندار زرند، اعتبارات از محل حقوق دولتی معادن در شهرستان زرند قابل لمس نیست.


   shortlink:  
شرکت فولاد مبارکه
شرکت فولاد هرمزگان
علی بابا
نمایشگاه معدن رستاک پادویژن
فولاد خوزستان
شرکت فولاد غدیر نی ریز
شرکت سنگ آهن مرکزی ایران
شرکت گهرزمین
فولاد سنگان
آلومینای ایران جاجرم
شرکت صبافولاد