اخبار استان ها

همزمان با حضور رییس جمهور در کردستان؛

عملیات اجرایی کارخانه طلای قلقله سقز آغاز شد

عملیات اجرایی کارخانه طلای قلقله سقز آغاز شد
پایگاه خبری معدن نیوز - عملیات اجرایی کارخانه طلای قلقله سقز با سرمایه‌گذاری هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان روز پنجشنبه همزمان با حضور رییس جمهور در کردستان آغاز شد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز - عملیات اجرایی کارخانه طلای قلقله سقز با سرمایه‌گذاری هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان روز پنجشنبه همزمان با حضور رییس جمهور در کردستان آغاز شد.

عملیات احداث کارخانه طلای قلقله سقز با هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شرکت شستا، امروز (۱۰ آذرماه) با دستور رییس جمهور در سنندج به صورت ویدیو کنفرانس آغاز شد.

معدن طلای قلقله سقز یکی از طرح‌های پیشران کردستان است که در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب غربی سقز و در اراضی روستایی به همین نام از توابع این شهرستان واقع شده است.

این محدوده در پی مطالعات بنیادی و اکتشافات ناحیه ای که توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در دهه ۷۰ انجام شده است، شناسایی و بر این اساس حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع از آن به عنوان منطقه امیدبخش برای اکتشافات بعدی معرفی شد.

سپس با انجام اکتشافات مقدماتی-نیمه تفصیلی در دهه ۸۰ حدود ۱۸.۷۵ کیلومتر مربع برای درخواست یک فقره پروانه اکتشاف به سازمان صنایع و معادن وقت معرفی شد که با موافقت این سازمان پروانه اکتشاف محدوده طلای قلقله در سال ۸۸ به نام سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور صادر شد.

در سال ۱۳۹۶ هم با حضور وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخش معدن این طرح افتتاح شد و قرار بود بعد از گذشت حدود ۲ سال کارخانه استحصال طلا در جوار معدن هم به بهره برداری برسد.

با توجه به قرار گرفتن محل کارخانه در بالادست سد چراغ ویس که منبع تامین آب شرب شهر سقز با ۲۲۵ هزار نفر جمعیت است، اداره کل محیط زیست و شرکت آب منطقه ای استان کردستان با اجرای آن مخالفت کردند و همین باعث عدم صدور مجوز بهره برداری از آن شد.

بعد از کش و قوس های فراوان و تغییر مکان احداث کارخانه طلا به پایین دست سدچراغ ویس، مطالعات انجام شده توسط مشاور تایید و مجوز آن صادر و سال ۱۴۰۱ پیمانکار آن انتخاب شد.

۱۷ تیر سال جاری و در نخستین سفر حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی رییس جمهور کشورمان قرار بود عملیات احداث کارخانه طلای سقز هم آغاز شود ولی به دلیل اینکه پیمانکار آن مشخص نشده بود این کار انجام نشد و به زمان دیگری موکول شد.

بعد از انتشار آگهی سراسری و اعلام آمادگی چندین شرکت پیمانکاری، شرکت ایرتیک که سابقه درخشانی در زمینه ساخت کارخانه‌ها و انجام پروژه های «EPC » (انجام همه کارها از طراحی، تامین تجهیزات و ساخت توسط پیمانکار انتخاب شده) در کشور دارد با کسب امتیاز لازم به عنوان پیمانکار احداث کارخانه طلای قلقه سقز انتخاب شد.

رییس جمهور به همراه جمعی از اعضای هیات دولت، صبح امروز پنجشنبه به منظور افتتاح چند طرح از جمله بهره‌برداری از سامانه انتقال آب سد آزاد به سنندج وارد سنندج شد.


   لینک کوتاه خبر:  
شرکت فولاد مبارکه
شرکت فولاد هرمزگان
چادرملو
فولاد خوزستان
شرکت فولاد غدیر نی ریز
شرکت سنگ آهن مرکزی ایران
آلومینای ایران جاجرم
شرکت صبافولاد