پلاتین بیشترین کسری یک دهه اخیر را ثبت کرد
شنبه 22 ارديبهشت 1403 - 10:56:19
ایسنا

به گزارش معدن نیوز -شرکت بریتانیایی جانسون متی در گزارشی اعلام کرد پلاتین، بیشترین کسری یک دهه اخیر را در سال ۲۰۲۴ خواهد داشت.

شرکت بریتانیایی جانسون متی در گزارشی اعلام کرد که بازار پلاتین در سال ۲۰۲۴ با بزرگترین کمبود عرضه خود در ۱۰ سال گذشته مواجه می شود زیرا محموله‌های روسیه از بالاترین سطح سال گذشته به حالت عادی بازگشته و تقاضای صنعتی ثابت می‌ماند.

جانسون متی عنوان کرد که انتظار دارد تمام فلزات گروه پلاتین (PGM)  مانند پلاتین، پالادیوم و رودیم در سال ۲۰۲۴ با کسری باقی بمانند. فلزات گروه پلاتین یا خانواده پلاتین شامل ۶ عنصر فلزی پلاتین، پالادیم، رودیم، روتنیوم، ایریدیوم و اوسمیوم می‌شود و همگی آن‌ها از فلزات واسطه هستند. از این سه فلز(پلاتین، پالادیوم و رودیم) در اتوکاتالیست‌هایی استفاده می‌شود که انتشار گازهای گلخانه‌ای از موتورهای خودرو را کاهش می‌دهد و پلاتین نیز در سایر صنایع و برای جواهرات و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

جانسون متی اعلام کرد که انتظار دارد کسری بازار پلاتین در سال جاری از ۵۱۸ هزار اونس در سال ۲۰۲۳ به ۵۹۸ هزار اونس افزایش یابد. این سازمان پیش‌بینی کرد که تقاضای پلاتین در حدود ۷.۶۱ میلیون اونس تثبیت خواهد شد، با کاهش اندک در خودرو و جواهرات که با افزایش سرمایه گذاری متعادل می شود. همچنین انتظار می‌رود مصرف بخش خودرو ۱.۳ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش یابد، در حالی که پیش‌بینی می‌شود عرضه اولیه ۲ درصد کاهش یابد زیرا محموله‌های روسیه پس از فروش سنگین ذخایر استخراج شده در سال ۲۰۲۳ به سطح عادی‌تر باز می‌گردند.

جانسون متی افزود استفاده خودروسازان برای پالادیوم، حدود ۷ درصد کاهش می‌یابد و تقاضای کلی را به ۹.۷۳ میلیون اونس کاهش می‌دهد و کسری بازار را از ۱.۰۲ میلیون اونس در سال گذشته به ۳۵۸ هزار اونس کاهش می‌دهد.

روپن رایتاتا، مدیر تحقیقات بازار در جانسون متی اظهار کرد که کاربران خودرویی و صنعتی در سال‌های ۲۰۲۰ تا۲۰۲۲ بیش از نیاز خود فلز خریداری کردند تا ریسک‌های قیمت و عرضه را کاهش دهند. از آن زمان، مصرف‌کنندگان از موجودی مازاد PGM استفاده کرده‌اند و حتی برخی فلزات را به بازار بازگردانده‌اند.

طبق گزارش رویترز، برای رودیوم نیز انتظار می‌رود مصرف خودرو حدود ۶ درصد کاهش یابد و کل تقاضا را ۴ درصد کاهش دهد و به ۱.۰۶ میلیون اونس برساند. بازار رودیوم احتمالاً ۶۵ هزار اونس کمتر از ۱۲۵ هزار اونس در سال ۲۰۲۳ عرضه خواهد شد.


http://www.madannews.com/Fa/News/641670/پلاتین بیشترین کسری یک دهه اخیر را ثبت کرد
بستن   چاپ