استیل‌مینت گزارش می‌دهد؛
چشم‌انداز قیمت محصولات فولادی در چین
شنبه 11 فروردين 1403 - 11:35:21

به گزارش معدن نیوز -قیمت فولاد چین که روند نزولی نشان می‌داد ممکن است به کف خود رسیده باشد و می‌تواند در سه ماهه دوم سال جاری چرخشی افزایشی داشته باشد. داده‌های دفتر ملی آمار چین نشان می‌دهد که قیمت هر دو شاخص HRC و میلگرد در تانگشان 6 درصد در ژانویه 2024 کاهش یافته است. 

میانگین قیمت HRC در ژانویه 4108 یوان در تن (568 دلار در تن) در برابر 4353 یوان در تن (602 دلار در تن) در همان دو ماه سال 2023 بود. میلگرد نیز از 4108 یوان در تن (568 دلار در تن) به 3881 یوان در تن (537 دلار در تن) در این دوره کاهش یافت. 

می توان اشاره کرد که قیمت ها در هفته سوم ژانویه سال جاری اندکی افزایش یافته بود، اما اوایل فوریه به بعد به سرعت کاهش یافت.

عواملی که ممکن است از افزایش قیمت در سه ماهه دوم حمایت کند:

کارخانه‌ها برای کاهش فشار عرضه، تولید خود را کاهش می‌دهند

بیشترین فشار بر بازار فولاد در سال جاری ناشی از تولید مازاد است. طبق داده های NBS، تولید فولاد خام ژانویه 2024 به 168 میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل 1.6 درصد افزایش داشته است. 

این تولید مازاد به فشار عرضه تبدیل شد و قیمت‌ها را پایین آورد. در نتیجه، سود کارخانه‌ها تحت فشار قرار گرفت و برخی از آنها حتی متحمل زیان جدی شدند. بنابراین، بسیاری تصمیم گرفتند تولید خود در مارس را کاهش دهند تا بتوانند عرضه مازاد خود را کاهش دهند. چشم انداز بازار چین این است که اگر هیچ چالش بزرگی پدیدار نشود، ممکن است قیمت‌ها به پایین‌ترین حد خود رسیده باشند و در سه ماهه دوم شاهد بازگشت مجدد باشند.

پارامترهای کلان بهبود می‌یابند

پارامترهای کلان نیز بهبودهایی را در اثر اسپین آف اقدامات محرک نشان داده‌اند که بیشتر از بازگشت قیمت حمایت می‌کند. 

به گفته منابع، اگرچه چالش‌های پیش روی اقتصاد همچنان شدید است، اما بنیادهای اقتصادی همچنان در حال بهبود هستند. به عنوان مثال، در دو ماهه اول سال جاری ارزش افزوده بنگاه‌های صنعتی بالاتر از اندازه تعیین‌شده یعنی 7 درصد سالانه افزایش یافته است که 0.2 واحد درصد سریع‌تر از دسامبر 2023 و 2.4 درصد سالانه نسبت به ژانویه 2023 افزایش یافته است. 

نرخ رشد 4.6 واحد درصد در نتیجه تولید برخی از بخش های مصرف کننده فولاد بهبود یافت. تولید خودرو سالانه 4.4 درصد افزایش یافت در حالی که تولید ماشین آلات برش فلز 20 درصد افزایش یافت.

سرمایه گذاری ملی در دارایی های ثابت (به استثنای خانوارهای روستایی) نسبت به سال قبل 4.2 درصد افزایش یافته است که 1.2 واحد درصد سریع تر از سال قبل است. در این مدت، سرمایه گذاری زیرساختی نسبت به سال قبل 6.3 درصد افزایش یافت که نرخ رشد 0.4 درصدی سریعتر از سال قبل بود. سرمایه گذاری در بخش تولید نسبت به سال قبل 9.4 درصد افزایش یافته است که در آن نرخ رشد 2.9 واحد درصد سریع تر از سال قبل بوده است.

کاهش سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات چین نسبت به ژانویه- فوریه سالانه 9 درصد کاهش یافته است، اما 0.6 درصد کمتر از افت 9.6 درصدی در سال 2023 است که نشان دهنده این است که این کاهش ممکن است نشانه هایی از پایان را نشان دهد و باید در نظر داشت که فولاد مصرف شده توسط بخش املاک و مستغلات 20 درصد از تولید را تشکیل می دهد. نکته مهم این است که دولت در حال کار با یک استراتژی سه جانبه برای کاهش تقاضای ملک است:

۱) تداوم کاهش محدودیت های خرید مسکن: مقررات زدایی که در شهرهای ردیف 2 و 3 آغاز شده است به شهرهای ردیف 1 مانند پکن و شانگهای نیز تعمیم خواهد یافت.

۲) تداوم کاهش هزینه خرید مسکن: پیش پرداخت ها و نرخ سود خرید مسکن کاهش یافته است. اما کاهش بیشتر نرخ ها از 3.86 درصد فعلی انتظار می رود.

۳) برآورده کردن کامل نیازهای مالی شرکت‌های املاک: جلسه اخیر شورای دولتی بر سیاست‌های مستغلات برای اطمینان از تحویل ساختمان‌ها، تضمین معیشت مردم و تقویت مکانیسم‌های تامین مالی املاک شهری برای تحریک موثر تقاضا و افزایش عرضه بالا تاکید کرد.

شتاب صادرات ممکن است از قیمت‌ها حمایت کند

طبق داده‌های اداره کل گمرک، صادرات فولاد در ماه فوریه تقریباً 16 میلیون تن رسید که نشان دهنده یک افزایش سالانه 33 درصدی است. در این دوره، صادرات محصولات مکانیکی و الکتریکی در چین به 2.22 تریلیون یوان (307.24 میلیارد دلار) رسید که سالانه 12 درصد افزایش داشت که 59 درصد از کل ارزش صادرات را به خود اختصاص داد که در آن ارزش صادرات خودرو سالانه 16 درصد افزایش یافت. 

این روند نشان دهنده شروع خوبی برای صادرات مستقیم و غیرمستقیم است. اگر این حرکت ادامه یابد، قیمت فولاد افزایش بیشتری خواهد یافت.

چشم انداز

در صورتی که چالش های عمده ای وجود نداشته باشد و با حمایت از شاخص های کلان بهبود یافته، انتظار می رود قیمت فولاد چین در نیمه اول (ژانویه ژوئن) سال 2024 روند افزایشی را نشان دهد.http://www.madannews.com/Fa/News/639129/چشم‌انداز قیمت محصولات فولادی در چین
بستن   چاپ