مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس مطرح کرد:
ضرورت تسهیل واردات تکنولوژی‌های موردنیاز صنعت فولاد
يکشنبه 16 مهر 1402 - 08:59:17

به گزارش معدن نیوز -شرکت فولاد اقلید پارس در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ با سهام‌داری ۵۱ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ۳۰ درصدی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و ۱۹ درصدی شرکت بین‌ا‌لمللی مهندسی ایران (ایریتک) تأسیس شد. مجوز احداث کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت تولید ۱.۲ میلیون تن در سال توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس ۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ صادر شد. پروژه احداث کارخانه آهن اسفنجی فولاد اقلید پارس جز ۴۸ طرح پیشران پیشرفت اقتصادی کشور است. عملیات اجرایی این طرح با حمایت هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات «ومعادن» و انتخاب ایریتک به‌عنوان پیمانکار (EPC) آغاز شد.

رضا شریفی مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس در گفت‌و‌گو با معدن نیوز اظهار داشت: با توجه به اینکه شرکت فولاد اقلید پارس از پروژه‌های پیشران دولت سیزدهم است؛ از سوی دولت اعتبار خوبی برای این پروژه‌های پیشران در نظر گرفته‌شده است و حمایت خوبی نیز از طرف دولت از این پروژه شده است.

شریفی در خصوص تاریخچه و وضعیت کنونی پروژه آهن اسفنجی شرکت فولاد اقلید پارس گفت: شرکت فولاد اقلید پارس با سرمایه‌گذاری 51 درصدی شرکت "ومعادن"، 30 درصدی چادرملو و 19 درصدی شرکت بین‌ا‌لمللی مهندسی ایران (ایریتک) 11 بهمن‌ماه 1400 تأسیس شد. در ابتدای سال 1401 مجوز احداث کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت تولید ۱.۲ میلیون تن در شهرستان اقلید، به روش احیای مستقیم صادر شد.

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس افزود: در مردادماه 1401 زمین از سوی منابع طبیعی استان تحویل شد و ایریتک به‌عنوان پیمانکار (EPC) انتخاب و پروژه آغاز شد. از سال 1401 تاکنون اتفاقات ویژه‌ای در این پروژه رخ‌داده است که می‌توان به عقد قرارداد پساب یا تأمین آب شرکت اشاره کرد که در وسعت 70 لیتر بر ثانیه با آبفای استان قرارداد بسته شد. این قرارداد یک اولویت خاص دارد که شرکت فولاد اقلید پارس از هیچ‌کدام از منابع زیرزمینی آب استفاده نخواهد کرد. بستر کار پساب خواهد بود که به‌صورت دائم و مستمر است و لذا در خصوص تأمین آب پروژه نگرانی نخواهیم داشت.

وی در ادامه عنوان کرد: مورد دیگر عقد قرارداد 25 مگاواتی تأمین برق از اداره برق منطقه‌ای استان فارس است که مجوز آن اخذ شد و قرارداد اجرای پست در حال اجرا است. همچنین قرارداد راه دسترسی است که پروژه نیز آغاز و تا دو ماه آینده به پایان خواهد رسید. بر اساس پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته میزان سرمایه‌گذاری موردنیاز 6 هزار میلیارد تومان خواهد بود که تاکنون 1200 میلیارد جذب و هزینه شده است.

شریفی با اشاره به حمایت سهامداران از این پروژه گفت: شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به‌عنوان سهامداران پروژه حمایت بسیار خوبی از پروژه دارند و منابع را تأمین می‌کنند.

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس درباره میزان اشتغال‌زایی این پروژه پیشران اقتصادی گفت: این اتفاق ویژه‌ای است که در استان فارس رخ می‌دهد و اشتغال بسیار مناسبی در سطح استان ایجاد خواهد کرد. صنعت فولاد؛ صنعت مادر است و به ازای هر شغل مستقیم آن شغل‌های بسیاری در حوزه غیرمستقیم ایجاد می‌شود. امیدواریم بتوانیم در افق 1404 اتفاق ویژه‌ای را در صنعت فولاد کشور داشته باشیم و از صنایع سبزی باشیم که در رشد و تعالی این کشور فعالیت خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: ما در حوزه آهن اسفنجی در کشور به‌زودی از تولیدکننده‌های این صنعت خواهیم بود. در حال حاضر که پروژه در مرحله احداث است با چالش‌هایی در حوزه تولیدات داخلی مواجه هستیم. بیش از ۸۵ درصد از این صنعت در داخل بومی‌سازی شده که با افتخار از تولیدات داخلی استفاده می‌کنیم اما بخشی از نیازمان را نمی‌توانیم از داخل تهیه کنیم، لذا تقاضای ما از وزارت صمت این است که در بحث تسهیل واردات تکنولوژی و قطعاتی که امکان تولید و تأمین آن در داخل نیست کمک کنند، به‌ویژه در تأمین ارز تا بتوانیم پروژه را در موعد مقرر به اتمام برسانیم.

شریفی در پایان گفت: از دولت و معاون اول تشکر ویژه دارم که در بحث مجوزها به ما کمک ویژه‌ای کردند و با افتخار عرض می‌کنم که در طرح‌های پیشران، حمایت خاصی از سوی دولت از این طرح‌ها صورت گرفته است.

در ادامه بیننده گفت‌و‌گوی تصویری معدن‌نیوز با مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس باشید.

 


http://www.madannews.com/Fa/News/636531/ضرورت تسهیل واردات تکنولوژی‌های موردنیاز صنعت فولاد
بستن   چاپ