طیب‌نیا خبر داد:
احداث بزرگترین نیروگاه متمرکز خورشیدی کشور با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه
چهارشنبه 5 بهمن 1401 - 13:27:30

به گزارش معدن نیوز -مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: بزرگترین نیروگاه متمرکز خورشیدی کشور با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه ساخته‌ می‌شود.

محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفتگو با خبرنگار ایراسین اظهار کرد: آیین کلنگ‌زنی و آغاز ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور، با ظرفیت 600 مگاوات و با سرمایه‌گذاری گروه فولاد مبارکه پایان هفته جاری برگزار خواهد شد.

وی گفت: این نیروگاه در زیربنایی به وسعت 1200هکتار و در طول سه سال با استفاده از پیمانکاران داخلی ساخته می‌شود و تا پایان سال آینده حدود 100 مگاوات از آن به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه افزود: با توجه به اینکه فولاد مبارکه به دنبال توسعه صنعت سبز در کشور است، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده احداث این نیروگاه می‌تواند از انتشار 810 هزار تن دی‌اکسید کربن در سال جلوگیری کند. با توجه به شرایط آلودگی هوا در کشور، این روش بهترین گزینه جایگزین برای نیروگاه‌های با راندمان پایین بوده که بسیاری از کشورهای دنیا نیز به احداث چنین نیروگاه‌هایی روی آورده‌اند. با در نظر گرفتن ظرفیت این نیروگاه، 350 میلیون متر مکعب گاز نیز در سال صرفه‌جویی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: اجرای این پروژه اشتغال زایی مستقیم بیش از 600 نفر را در زمان ساخت و 70 نفر در زمان بهره‌برداری را به همراه خواهد داشت. همچنین با توجه به اینکه بسیاری از تجهیزات این نیروگاه از تولیدکنندگان داخلی تأمین می‌شود شاهد اشتغال‌زایی غیرمستقیم و رونق صنعت برق کشور در حوزه تجدیدپذیر خواهیم بود.
طیب‌نیا تصریح کرد: هم‌اکنون ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی کل کشور، حدود 450 مگاوات است و این در حالی است که این پروژه به تنهایی 600 مگاوات، انرژی تجدید پذیر به برق خورشیدی کشور اضافه می کند. که البته با توجه مطالعات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امکان توسعه ظرفیت این نیروگاه تا 1000مگاوات نیز وجود دارد.

وی تأکید کرد: آیین آغاز به ساخت این نیروگاه در شرق اصفهان و با سرمایه‌گذاری اولیه 350 میلیون یورو و با حضور معاون وزیر نیرو و برخی دیگر از مسئولین کشور انجام خواهد شد. البته این پروژه، تنها سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه در این زمینه نیست و برای کاهش وابستگی به شبکه، نیروگاه 914 مگاواتی سیکل ترکیبی فولاد مبارکه در حال احداث است که بیش از 60 درصد پیشرفت داشته و در سال آینده دو واحد گازی جمعاً به ظرفیت 614 مگاوات وارد مدار می‌شود.

شایان ذکر است همزمان با کلنگ زنی این پروژه زیست محیطی ارزشمند توسط فولادمبارکه، با پیگیری مسئولین استانی اصفهان، کلنگ زنی و عملیات اجرایی 400 مگاوات انرژی تجدید پذیر دیگر نیز در استان اصفهان از جمله شهرستان های اصفهان، شاهین شهر، ورزنه، شهرضا، نجف آباد، نطنز، کاشان، تیران و کرون و دهاقان آغاز خواهد شد.


http://www.madannews.com/Fa/News/629821/احداث بزرگترین نیروگاه متمرکز خورشیدی کشور با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه
بستن   چاپ