در پرونده "بین الملل" نشریه بازار شهر بررسی شد؛
سنگِ سلطان؛ جواهری خفته در خاک ترکیه
يکشنبه 29 فروردين 1400 - 10:51:50

به گزارش معدن نیوز - یکی از سنگ‌های گرانبها و ارزشمند در دنیا، سنگ زولتانیت (معروف به سلطان) است که گویا تا به امروز فقط در خاک ترکیه یافت و استخراج شده‌است. نام سلطان برگرفته از دوره‌ی عثمانی و سلاطین آن در کشور ترکیه است. زولانیت یک سنگ نگین است و قیمت اصل آن تقریبا با الماس رقابت می‌کند و از قیمت آن به راحتی می‌توانید واقعی بودن یا نبودن سنگ را درک کنید.
 با شکل‌گیری جهان طی میلیون‌ها سال، تشکیل سنگ‌های مختلفی نیز رخ داده است. میل انسان به تجملات و زیبایی، سبب استخراج با دقت سنگ‌های زینتی و ارزشمند از لایه‎های مختلف خاک شده‌است. سنگ زولتانیت (سلطان) از مهم‌ترین سنگ‌های معدن است. این سنگ زیبا که طی سال‌های متمادی تشکیل شده و با گذشت زمان انرژی مغناطیسی را جمع‌آوری کرده‌است، در میان منابع دارای انرژی نیز دسته‌بندی می‌شود. سنگ زولتانیت، که منبع انرژی خود را در درجات مختلف منعکس می‌کند، به سبب فوایدش بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
زولتانیت که از نظر علوم معدن به عنوان (دیاسپور) نیز شناخته می‌شود، از مهم‌ترین گروه‌های سنگی در جهان به شمار می‌رود. همچنین به دلیل ویژگی خاص فیزیکی درخشانش به (دیاسپور) معروف شده است. سنگ سلطان که از قرن 19 میلادی تا به امروز به دست انسان رسیده، از سال 1980 میلادی تاکنون در شهرستان میلاس از استان موغله ترکیه در ارتفاعات 4000 فوت تنها با به وسیله ی اسکنه درحال استخراج است. در همین این راستا، با ایجاد یک برند تجاری با نام Zultanite از اهمیت تجاری زیادی برخوردار شده است. اولین بار در سال ۱۹۷۷ تلاش‌ها برای شناخت این سنگ بیشتر شد و سپس مقاله‌ای در مجله جواهر و جواهرشناسی در زمستان ۱۹۹۴ چاپ شد و بعد از آن ترجمه‎‌های زیادی برای شناساندن این سنگ در دنیا صورت گرفت. یافتن این سنگ با ارزش، در اندازه‌های بیش از ۵ قیراط بسیار نادر است.


زولتانیت (سلطان) چگونه شکل می‌گیرد؟
سنگ زولتانیت که برای میلیون‌ها سال یک فرآیند تشکیل با اثرات شیمیایی را پشت سر گذاشته، با واکنش‌ها و اثرات فیزیکی متفاوت شکل فعلی‌اش را به خود گرفته‌است. واکنش‌های شیمیایی و فیزیکی همراه با گرما و سرما از جمله مراحل تشکیل این سنگ است و با گذشت زمان منبعی از انرژی مغناطیسی می‌شود. شاید نمونه‌های مشابه از این سنگ در سایر نقاط دنیا نیز به ندرت یافت شود ولی از نظر نوع تشکیلات و عیار، نمونه ی ترکیه‌ای باکیفیت‌ترین نوع از سنگ زولتانیت به حساب می‌آید.خواص سنگ زولتانیت
سنگ زولتانیت به عنوان یک سنگ قیمتی مبتنی بر آلومینیوم خودنمایی می‌کند. همچنین توانایی تغییر رنگ و انعکاس نور بر روی خود را دارد. این ویژگی‌ها سنگ سلطان را به عنوان یک سنگ نیمه شفاف با تن رنگ‌های گرم مانند سبز، صورتی، زرد، قهوه ای و غیره برجسته می‌کند. زولتانیت در حالی که در زیر نور خورشید صورتی، بنفش، قهوه ای است، در نور سفید مصنوعی مانند فلورسنت به سبز روشن تبدیل می‌شود و سنگی همه رنگه به شمار می‌رود.
در عین حال ، به علاوه یک سنگ بسیار مقاوم با میزان سختی متغیر بین 5/6-7 است. همچنین، با برخورداری از ویژگی چشم گربه‌ای در میان سنگ‌های ارزشمند قرار می‌گیرد. با وجود این تفاسیر برای درک بیشتر از این سنگ باید سنگ واقعی زولانیت (سلطان)، را با ذره بین مشاهده و بررسی کرد تا ذرات متبلور در سطح داخلی آن را مشاهده کرد.
 

ویژگی‌های سنگ سلطان چیست؟
* این سنگ با زیبایی بصری درخشان خود بسیاری از رنگ‌های مختلف را می‌تواند نشان ‎دهد.
* برای بسیاری از وسایل ارزشمندسازی شده مانند تسبیح و انگشترها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
* ساختاری دارد که از نظر روانشناختی باعث آرامش و آرامش افراد می‌شود.
* در باز شدن چاکراها نقش دارد. (چاکرا به باور آیین هندو به مراکز انرژی در بدن انسان گفته می‌شود.)
* به ذهن این امکان را می‌دهد تا باز و شفاف‌تر شود.
* تنش و آشفتگی را برطرف می‌کند.
* این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا با محیط خود سازگارتر شوند.
* بر اساس برخی روایات، به ویژه در برابر چشم زخم اثر پادزهر دارد.
* شجاعت و اعتماد به نفس می‌دهد.
* انرژی منفی موجود در بدن انسان را از بین می‌برد.
در کنار تمام این فواید که البته شاید فقط از سوی سنگ‌شناسان و علاقه‌مندان به این حوزه معتبر دانسته شود، زیبایی بیش از حد این سنگ، استفاده از آن را حداقل با این هدف توجیح می‌کند.

چگونه می‌توان به اصالت زولانیت پی برد؟
زولانیت یک سنگ قیمتی است که در سراسر جهان پذیرفته شده‌است. این سنگ توسط موسسه جواهرشناسی آمریکا (GIA- Gemological Institute of America) به عنوان یک سنگ شفاف نوع 2 تعریف شده‌است. این بدان معنی است که هیچ ذره‌ای از آن با چشم غیر مسلح از نزدیک دیده نمی‌شود. برای دیدن ذرات باید با ذره‌بین 10 برابر بزرگنمایی شود. بدین ترتیب می‌توان به این موضوع پی‌برد که سنگ زولتانیت ما واقعی است، زیرا ذرات به طور طبیعی در فرآیند تشکیل بلورهای زیر زمین تشکیل شده‌اند. امروزه تعداد زیادی نسخه تولید آزمایشگاهی یا تقلبی از سنگ زولتانیت در بازار با قیمت‌های متفاوت موجود است.
سنگ‌های تولید شده در آزمایشگاه جعلی نیستند. این کار با کنار هم قرار دادن همان مواد معدنی در آزمایشگاه انجام می‌شود. با این‌حال، ارزش طبیعی آن قطعا بسیار کمتر از زولتانیت استخراج شده از معادن طبیعی و واقعی است.

 


 
تفاوت نمونه‌های روس و ترک
سنگ زولتانیت اصل ترکیبی از مواد دیاسپارا و دیاسپار است و هر یک از این مواد به تنها نمی‌تواند سنگ مرغوب مورد بحث را تشکیل بدهند. پس سنگ‌های استخراج شده در روسیه که تنها از ماده‌ی دیاسپور تشکیل شده‌اند و به عنوان زولتانیت به فروش می‌رسند از مرغوبیت خیلی کمتری از نمونه‌ی اصل و ترک دارند و کانسارهای معدنی در ترکیه هنوز تنها بستر زولتانیت در جهان است.
 

http://www.madannews.com/Fa/News/613509/سنگِ سلطان؛ جواهری خفته در خاک ترکیه
بستن   چاپ