اجرای طرح تحول زمین ­شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی در دولت سیزدهم

پایگاه خبری معدن نیوز -سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در قالب توافقنامه و برنامه‌ای مشارکتی با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به تعریف برنامه‌ای تحولی در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی کشور کرد.

درس‌هایی از مدل توسعه سنگاپور

پایگاه خبری معدن نیوز -بسیاری از کشورهای جهان علیرغم برخورداری از منابع طبیعی و موقعیتهای ژئواستراتژیک، به دلیل ضعف در ذهنیت توسعه و عدم درک مناسب از جوانب مختلف آن، هنوز از عدم یا عقب‌ماندگی توسعه رنج می‌برند. درک این مسئله که ذهنیت توسعه‌گرا بر خود توسعه تقدم دارد مهمترین عامل در امر توسعه یافتگی است.

فولادمبارکه؛ متعهد و پیشگام در عمل به مسئولیت‌های اجتماعی

پایگاه خبری معدن نیوز -فولاد مبارکه در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از محورهای تولید و توسعه ملی با تولید بیش از ۳۳ درصد فولاد کشور به‌عنوان شرکتی جهان‌تراز و مسئولیت‌پذیر، نقش مؤثری در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور داشته و علاوه بر آن توسعه اجتماعی منطقه و کشور، پاسداری از محیط‌زیست و منابع طبیعی برای نسل‌های آینده را به‌عنوان مسئولیت اجتماعی خود در دستور کار قرار داده است و کارنامه درخشانی از خود به‌جای گذاشته است.

مدیر آزمایشگاه و کنترل کیفیت شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر؛

کیفیت، محور کامیابی

پایگاه خبری معدن نیوز -مدیر آزمایشگاه و کنترل کیفیت شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر با بیان اینکه مشتری عامل تعیین کننده‌ای برای کمیت و کیفیت محصول به شمار می‌آید گفت: فاکتورهای مورد نظر مشتریان به صورت مستقیم بر پایداری و تداوم، تولید کیفیت و بهای تمام شده محصولات نهایی شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر نیز اثرگذار است.

توسعه صنعتی و خلأ گفتمان

پایگاه خبری معدن نیوز -فرهنگ واژه‌‌‌ای بسیط با تفاسیر گوناگون و حاوی مولفه‌‌‌های ثابت و متغیر است. از نظر سازمان یونسکو فرهنگ مجموعه‌‌‌ای از ویژگی‌‌‌های متمایز عاطفی، فکری، مادی و معنوی یک جامعه یا یک گروه اجتماعی است که علاوه بر هنر و ادبیات، راه و رسم زندگی، با هم زیستن و باورهای ما را نیز دربرمی‌گیرد. در تعریفی موسع فرهنگ مجموعه‌‌‌ای از رفتارها، گفتارها، کردارها و آداب و رسوم، ‌‌‌ آیین‌‌‌ها و مناسکی است که در طول تاریخ نسل به نسل منتقل شده است. فرهنگ قائم به انسان است و می‌توان آن را محصول همزمان تفکر و تجربه دانست.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد:

مهاجرت دانش‌بنیان‌ها در صورت عدم سرمایه‌گذاری

پایگاه خبری معدن نیوز -در حاشیه همایش مسیر زاینده که با محوریت دانش بنیان و سرمایه‌گذاری و نوآوری برگزار شد، هرندی معاون تکنولوژی مبارکه به برخی از سوالات پاسخ داد.

در گفت‌و‌گو با معدن‌نیوز مطرح شد:

شراکت کلید استفاده حداکثری از ظرفیت برخی شرکت‌های دانش‌بنیان است

پایگاه خبری معدن نیوز -یحیی پالیزدار دبیر جشنواره و مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه MSTID در ابتدای جشنواره و‌ در خصوص چالش‌های پیش روی راه اندازی اکوسیستم سرمایه‌گذاری خطرپذیر گفت: افزایش ریسک راه اندازی‌ها به دلیل محدودیت خریداران و علاقه‌مندان و همچنین نبود اطمینان دو طرفه در مقوله دانش بنیان میان شرکت‌های کوچک و فولاد مبارکه از مشکلات شروع به کار این اکوسیستم بود.

پیش‌بینی تولید کنسانتره سنگ آهن چین در نیمه اول سال ۲۰۲۳

پایگاه خبری معدن نیوز -انتظار می رود تولید کنسانتره سنگ آهن در شمال چین در نیمه اول ۲۰۲۳ دوباره احیا شده و افزایشی شود. با توجه به محدودیت های قبلی کنگره ملی و حوادث استان های هبی و شانشی در سال گذشته، این محدودیت ها اکنون پس از جلسات دو قلو (Two Sessions) برداشته می شوند و در نتیجه تولید را تقویت خواهد کرد.

صرفه‌جویی ۳۷ میلیون دلاری فولاد خوزستان

پایگاه خبری معدن نیوز - مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان از بومی‌سازی ۲۵ هزار قطعه در ۵ سال اخیر توسط این شرکت خبر داد و عنوان کرد: در نمایشگاه بومی‌سازی فولاد خوزستان از ۱۵۶۰ قطعه بومی‌سازی‌شده رونمایی شد که از خروج ۳۷ میلیون دلار ارز پیشگیری به عمل آورده است.

نگاهی به صنعت ۱۸ میلیارددلاری ایران

پایگاه خبری معدن نیوز -رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیر خود در جمع مردم آذربایجان شرقی فرمودند: «یک روزهایی بود که ما باور نمی‌کردیم ممکن است بعضی از پیشرفت‌ها پیش بیاید. اینکه مثلاً فرض کنید تولید فولاد به میلیون تُن برسد، اصلاً به ذهنمان خطور نمی‌ کرد.»

کاهش راندمان استخراج معادن به دلیل فرسودگی ماشین‌آلات

پایگاه خبری معدن نیوز -سرمایه‌گذاری در بخش معدن در حوزه‌های اکتشاف، ماشین‌آلات و فرآوری صورت می‌پذیرد. در حالی که اکتشاف، قلب تپنده معادن به شمار می‌آید و از اهمیت فراوانی برخوردار است، متاسفانه تمهیدات لازم جهت توسعه سرمایه‌گذاری‌ در این حوزه طی سالیان اخیر اندیشیده نشده است.

مدیرعامل کارخانجات تولیدی شهید قندی عنوان کرد؛

توانیر و مخابرات اصلی‌ترین مشتریان «بکام»

پایگاه خبری معدن نیوز -مجموعه کارخانجات تولیدی شهید قندی که با نماد «بکام» در بورس و سهامداری عمده شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات «ومعادن» حضور دارد، امروز یکی از اصلی‌ترین تامین کنندگان کابل‌های مخابراتی در بازار داخلی است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ایمپاسکو:

گردشگری معدنی شناخت عموم را به مشاغل معدنی افزایش می‌دهد

پایگاه خبری معدن نیوز -گردشگری معدنی که طی سال‌های گذشته بعضا مورد توجه قرار گرفته یکی از فاکتورهایی است که می‌تواند تا حدودی کسب و کارهای محلی را در مناطق معدنی رونق ببخشد. فروش صنایع دستی، محصولات و غذاهای محلی که با ورود گردشگر مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرد، از جمله مسائلی است که با راه‌اندازی گردشگری در برخی مناطق معدنی رونق محلی را به دنبال داشته است.

روایت سعدمحمدی از هفت طرح پیشران «ومعادن»

پایگاه خبری معدن نیوز -کارگروه «پیشرانان پیشرفت ایران» هفدهم بهمن‌ماه سال گذشته، با هدف طراحی مدل تعاملی جدیدی بین دولت و بخش خصوصی، با شروع عملیات اجرایی ۴۸ ابرپروژه‌ی ملی کار خود را رسماً آغاز کرد.

داشتن روایتی روشن از فلسفه وجودی سازمان؛ گامی به سوی توسعه پایدار

پایگاه خبری معدن نیوز -برند هربنگاه اقتصادی بر اساس جایگاه آن در دیدگاه مشتری و درک و احساس کلی نسبت به سازمان تعریف می‌شود. به همین دلیل موفقیت هر برند وابسته به تمایزات آن با رقبا و ایجاد تصویری مثبت از فعالیت‌ها در ذهن مخاطب است. اقدامات و سیاستگذاری‌های شرکت فولاد مبارکه در طول بیش از ۳ دهه فعالیت، حیات و توسعه این شرکت، امروز موجب شده تا نام این شرکت به عنوان برندی شناخته شده و قابل اعتماد نزد بازار مصرف مخاطبان و مردم شناخته شود. بنیان‌گذاری هلدینگ فولاد متیل نیز که با هدف فروش محصولات فولادمبارکه در بازار کشور و تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی فولاد انجام شد، گام بلندی در مسیر ایجاد رضایتمندی برای مشتری و تقویت برند گروه فولادمبارکه و هلدینگ فولاد متیل بوده است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در گفت‌و‌گو با معدن‌نیوز مطرح کرد:

دانش‌بنیان‌ها، عامل توسعه و بقای صنایع بزرگ هستند

پایگاه خبری معدن نیوز -مجتبی حمیدیان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در گفت‌و‌گو با معدن‌نیوز اظهار داشت: شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در راستای برنامه‌های پیشرفت و توسعه به یکی از مولفه‌های جدی در برنامه‌های خودش رسیده است که حوزه توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان است.

سعدمحمدی مطرح کرد:

دستاوردها و برنامه‌های آتی “ومعادن”

پایگاه خبری معدن نیوز -اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تشریح کرد: در شرکت توسعه معادن و فلزات تغییر رویکرد اتفاق افتاده است. این شرکت تا به حال یک نهاد سرمایه گذاری در بازار سهام بوده است اما امروزه خود شرکت در حال اجرای پروژه های بزرگی است. بیش از ۲۱ پروژه در حال اجرا هست که در بخش های فولادی و معدنی شکل گرفته است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان کاوشگران راشا مطرح کرد:

اجرا ۱۵ طرح معدنی و فولادی دانش‌بنیان در زنجیره صنعت فولاد

پایگاه خبری معدن نیوز -مدیرعامل شرکت دانش بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا با بیان اینکه هدف این شرکت رفع چالش های فراروی صنعت فولاد است، گفت: با استفاده از ظرفیت های علمی و فناوری هوشمندانه ۱۵ طرح صنعت معدنی و فولادی کشور در این شرکت در دست اجرا قرار گرفته است.

طیب‌نیا خبر داد:

احداث بزرگترین نیروگاه متمرکز خورشیدی کشور با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه

پایگاه خبری معدن نیوز -مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: بزرگترین نیروگاه متمرکز خورشیدی کشور با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه ساخته‌ می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی "ومعادن" در گفت‌و‌گو با معدن‌نیوز مطرح کرد:

چالش نیروی انسانی ماهر در بخش معدن کشور

پایگاه خبری معدن نیوز -بخش معدن و صنایع معدنی پیشران اقتصاد است و با متحول‌شدن این بخش، سایر بخش‌های صنعتی و اقتصادی کشور متحول خواهد شد اما این بخش همچنان با چالش‌های بسیاری مواجه است. از دید کارشناسان یکی از چالش‌های بسیار مهم بخش معدن در شرایط کنونی کمبود نیروی انسانی ماهر است. نیروی انسانی اکنون آن طور که باید از مهارت‌های لازم و کافی برای فعالیت در این صنعت برخوردار نیستند و سرمایه‌گذاری در آموزش و ارتقاء منابع انسانی از مهم‌ترین اقداماتی ا‌ست که منجر به توسعه هرچه بیشتر و افزایش بهره‌وری بخش معدن کشور خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آریان فولاد:

عرضه قطره چکانی مواد اولیه در بورس کالا، مهم‌ترین چالش نوردکاران است

پایگاه خبری معدن نیوز -نشست خبری شرکت آریان فولاد با حضور بهمن قاسمی مدیرعامل این شرکت و اصحاب رسانه امروز برگزار شد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان راشا:

نیاز صنعت را به زبان پژوهشگران و دانشگاه ترجمه می‌کنیم

پایگاه خبری معدن نیوز -شرکت دانش بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا با سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی و فولادی در تلاش است تا نیاز‌های صنعت را به مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها رسانده و آن‌ها را برطرف کند.

در گفت‌و‌گو با معدن‌نیوز مطرح شد:

"ومعادن" به دنبال جدیدترین روش‌های ژئوفیزیک اکتشافی است

پایگاه خبری معدن نیوز -امروزه اکتشافات به حلقه مفقوده بخش معدن کشور تبدیل شده ‌‌است و این در حالی است که ایران ۷ درصد از ذخایر معدنی جهان را در خود جای‌‌ داده‌‌ است. عدم سرمایه‌گذاری مناسب، ضعف در دانش‌زمین‌شناسی و کمبود اطلاعات و عدم به‌کارگیری از روش‌های نوین از جمله دلایل ضعف اکتشافی کشور عنوان می‌شود. با توجه به اینکه بارها عنوان شده که بخش معدن و صنایع‌معدنی قادر است، جایگزین درآمدهای نفتی در اقتصاد ایران شود؛ توسعه این بخش منوط به اکتشافات جدید است و لازم است که حرکت جدی در این زمینه آغاز شود.

تلاش بومی‌سازی گل‌گهر در جهت کاهش ارزبری و افزایش توان ساخت داخل

پایگاه خبری معدن نیوز -شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تلاش دارد با فرآیند بومی‌سازی، ارزبری زنجیره تولید فولاد را تا حد امکان و منطقی کاهش دهد. بدین منظور در ریسک ساخت بار اول با سازندگان توانمند کشور مشارکت کرده که نتیجه این رویکرد؛ بومی‌سازی ۷۵ درصدی قطعات (از بعد تعداد) در منطقه گل گهر است.

حمیدیان در گفت‌و‌گو با معدن‌نیوز مطرح کرد:

تعریف یک برنامه جامع در حوزه معدنکاری توسط شرکت سنگ آهن مرکزی ایران

پایگاه خبری معدن نیوز -مجتبی حمیدیان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در گفت‌و‌گو با معدن‌نیوز اظهار داشت: در حوزه اکتشافات با نگاه به شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مشاهده می‌کنیم که این شرکت با بیش از ۵۰ سال سابقه قدیمی‌ترین شرکت معدنی در حوزه آهن ایران است.

شرکت فولاد مبارکه
شرکت فولاد هرمزگان
چادرملو
فولاد خوزستان
شرکت فولاد غدیر نی ریز
شرکت سنگ آهن مرکزی ایران
آلومینای ایران جاجرم
شرکت صبافولاد