نگاهی به مهم‌ترین اخبار بخش معدن و صنایع معدنی در هفته‌ای که گذشت؛

افت صادرات فولاد و کاهش جدی درآمدهای ارزی

پایگاه خبری معدن نیوز -صنعت فولاد ایران با تکیه بر اهداف صادراتی توسعه یافته است، بااین‌وجود با اتخاذ سیاست‌های اشتباه از سوی مسئولان شاهد بروز مشکلات جدی در مسیر فروش فولاد و محصولات فولادی ایران به بازارهای بین‌المللی هستیم. در چنین شرایطی از میزان صادرات در زنجیره فولاد کشور به شدت کاسته شده که جای نگرانی دارد.

رشد ۱۱ درصدی حجم صادرات گندله آهن در بهار ۱۴۰۳

پایگاه خبری معدن نیوز -آخرین گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می دهد، بهار امسال حجم صادرات گندله آهن ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشده داشته است.

در دومین جشنواره ملی حکمت؛

فولاد هرمزگان به عنوان واحد منتخب معرفی شد

پایگاه خبری معدن نیوز -دومین جشنواره ملی حکمت در محل مرکز همایش‌های صداوسیما با حضور معاون وزیر صمت و مدیران ارشد برگزار شد و از شرکت فولاد هرمزگان به عنوان واحد منتخب در حوزه حمایت از کالای ایرانی تقدیر به عمل آمد.

معدن نیوز بررسی کرد؛

چشم انداز کاهشی محصولات فولادی ساختمانی در چین

پایگاه خبری معدن نیوز -مای استیل در گزارش جدیدی که در ۲ ژوئیه منتشر شد، پیش‌بینی می‌کند که قیمت اقلام فولادی ساختمانی چین از جمله میلگرد و مفتول در طول ماه جولای احتمال کاهش و سپس افزایش مجدد را دارد.

مدیر فروش داخلی فولاد مبارکه:

محدودیت برق، فولاد مبارکه را ناچار به کاهش عرضه محصولات خود در بورس کالا می‌کند

پایگاه خبری معدن نیوز -یونس حمزوی، مدیر فروش داخلی فولاد مبارکه، در حاشیه برگزاری بیست‌ویکمین نمایشگاه متافو تبریز در مصاحبه با خبرنگاران به برخی چالش‌های فولادسازان کشور اشاره و اضافه کرد: علی‌رغم سرمایه‌گذاری گسترده فولادسازان در خودتأمینی انرژی، کماکان تأمین برق یکی از اصلی‌ترین چالش‌های فولادسازان کشور است.

افزایش میزان واردات آهن و فولاد به کشور در دو ماهه ۱۴۰۳

پایگاه خبری معدن نیوز -آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از عملکرد فولادی‌ها در واردات اقلام زنجیره آهن و فولاد به کشور طی دو ماهه امسال نشان می‌دهد که میزان حجم واردات این اقلام نسبت به سال گذشته افزایش داشته اما جز برای فولاد میانی که ارزبری ۲۷۳ درصد بیشتر شده، میزان ارز مصرفی برای واردات کاهش داشته است.

در همایش تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان هرمزگان؛

فولاد هرمزگان به عنوان واحد صنعتی نمونه مورد تقدیر قرار گرفت

پایگاه خبری معدن نیوز -طی مراسم روز صنعت و معدن که به منظور تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان هرمزگان با حضور جمعی از مقامات استانی برگزار شد، از شرکت فولاد هرمزگان به عنوان واحد صنعتی نمونه شهرستان بندرعباس در سال ۱۴۰۲ تقدیر به عمل آمد.

رکود در بازار میلگرد ترکیه

پایگاه خبری معدن نیوز -بازار داخلی میلگرد ترکیه اخیرا علی‌رغم افزایش هزینه‌های تولید کمی افت داشته نسبت به قبل از تعطیلات اخیر ۵ دلار افت داشت و ۵۸۰ تا ۶۲۰ دلار هر تن درب کارخانه است.

ارزآوری بالغ بر یک میلیارد دلاری حاصل از صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد

پایگاه خبری معدن نیوز -صادرات زنجیره آهن و فولاد کشور در مجموع دو ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به لحاظ حجمی ۴.۶ درصد و به لحاظ ارزش ریالی صادراتی ۲۷ درصد کاهش را رقم زده است؛ در مجموع این مدت ۴.۹ میلیون تن به ارزش بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات در این حوزه صورت گرفته است.

معدن‌نیوز بررسی کرد:

تمدید محدودیت‌های وارداتی در اتحادیه اروپا

پایگاه خبری معدن نیوز -اتحادیه اروپا در اقدامی برای حفاظت از صنعت فولاد اتحادیه، اقدامات حفاظتی فعلی فولاد را برای دو سال دیگر، تا ژوئن ۲۰۲۶، تمدید کرده است. این تمدید به دنبال تحقیقات درخواست شده توسط ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا است که ادامه نیاز به این حمایت ها را تایید کرد. پادمان ها برای کنترل شرایط فعلی بازار، از جمله تولید بالای فولاد جهانی، افزایش صادرات از چین، افزایش محدودیت های تجاری توسط سایر کشورها و کاهش تقاضای فولاد در اتحادیه اروپا تنظیم شدند.

ایجاد فرصت برای صنعت فولاد کشور با دانش فنی و تجربه فولاد مبارکه و ظرفیت‌های معدنی سنگان

پایگاه خبری معدن نیوز -امیر توکلی رودی، در بازدید از فولاد مبارکه گفت: این شرکت به‌عنوان یکی از بنگاه‌های پیشرو اقتصادی در عرصه صنعت فولاد، همواره اثرگذار بوده و شرکت فولاد سنگان نیز به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه آن در منطقه مرزی سنگان، ظرفیت‌سازی قابل‌توجهی داشته است؛ چراکه در پهنه معدنی سنگان، از ظرفیت ذخایر معدنی ۲ میلیارد تنی سنگ‌آهن برخورداریم.

رشد تولید کنسانتره سنگ‌آهن در ۲ ماهه نخست ۱۴۰۳

پایگاه خبری معدن نیوز -آمار تولید کل زنجیره آهن و فولاد کشور در مجموع دو ماهه سال جاری نشان می‌دهد که میزان تولید نسبت به همین ماه در سال گذشته رشد ۱.۵ تا ۱۷.۶ درصدی داشته که بیشترین آن متعلق به کنسانتره سنگ‌آهن است.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان مطرح کرد:

رشد ۴.۳ درصدی تولید در فولاد هرمزگان

پایگاه خبری معدن نیوز -مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان گفت: در بهار امسال با رکوردشکنی‌های متعدد در فروردین و اردیبهشت‌ماه، موفق به رشد ۴.۳ درصدی تولید در فولاد هرمزگان شدیم؛ اما تداوم این وضعیت نیازمند کاهش محدودیت‌ها و تأمین به‌موقع انرژی است.

معدن‌نیوز بررسی کرد:

کاهش تولید فولاد در چین

پایگاه خبری معدن نیوز -بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط بیگ مینت، چهار استان از میان هفت استان برتر تولیدکننده فولاد چین در ژانویه ۲۰۲۴ کاهش سالانه تولید داشتند. به طور کلی، حجم تولید در این دوره با ۱ درصد کاهش به ۴۳۹ میلیون تن از ۴۴۵ میلیون تن در همان پنج ماهه سال ۲۰۲۳ رسید.

طراحی و ساخت استند ویژه حمل جاده‌ای مندریل‌های نورد گرم فولاد مبارکه

پایگاه خبری معدن نیوز -با اتکا به دانش و تلاش کارکنان کارگاه مکانیک تعمیرگاه مرکزی فولاد مبارکه پروژه طراحی و ساخت استند ویژه حمل جاده‌ای مندریل‌های نورد گرم با موفقیت و با کمترین هزینه انجام شد.

رشد غیرمنتظره قیمت شمش فولادی

پایگاه خبری معدن نیوز -زنجیره فولاد پشت در تصمیم‌های نامعلوم نامزدهای ریاست‌جمهوری به انتظار نشسته است؛ چراکه هرکدام از نامزدها می‌توانند با تصمیم‌های جدید، مسیر این زنجیره را کلا تغییر دهند. در حال‌حاضر قیمت پایه شمش فولاد تحت‌تاثیر افزایش انتظارات تورمی با رشد ۳.۵‌درصدی همراه بوده‌است که با تشدید خاموشی‏‏‏‏‌ها در واحدهای تولیدی و مشخص‌شدن وضعیت سیاسی کشور و آغاز ماه‌های محرم و صفر، پیش‌بینی می‌شود که بازار فولاد در شرایط آرامی به‌سر برد و میزان معاملات و عرضه‌ها طی هفته‌های آتی روند کاهشی داشته باشند تا اینکه از شهریور ‌ سال‌جاری رونق به این زنجیره باز‌گردد.

واحد فرآوری غبارهای شارژ حمل مواد ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه کلنگ‌زنی شد

پایگاه خبری معدن نیوز -واحد فرآوری غبارهای شارژ حمل مواد ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری کلنگ‌زنی شد.

دستاوردهای فولاد مبارکه در راستای تحقق اقتصاد پایدار و اقتصاد چرخشی

پایگاه خبری معدن نیوز -امروزه با توجه به اهمیت تولید اقتصادی و الزامات زیست‌محیطی که تولید فولاد سبز با کمترین میزان آلایندگی را هدف‌گذاری کرده، کمتر سازمان متعالی‌ای است که تحقق اقتصاد پایدار و اقتصاد چرخشی را در دستور کار خود قرار نداده باشد. راهبردی که خوشبختانه فولاد مبارکه با طراحی، برنامه‌ریزی و اقدامات زیرساختی در آن به موفقیت‌های قابل‌توجهی دست یافته است. در متن حاضر خبرنگار فولاد پای سخنان مجید دادجو مدیر فراوری ضایعات فرایندی فولاد مبارکه نشسته تا خوانندگان محترم را در جریان آخرین دستاوردهای این حوزه قرار دهد.

رشد ۴۰ درصدی سود ناخالص در «هرمز»

پایگاه خبری معدن نیوز -فولاد هرمزگان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تختال فولادی و درعین‌حال یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان تختال فولادی در کشور است. شرکت در عملکرد ۱۲ ماهه در نگاه اول با کاهش سود همراه شد اما زمانی که کمی بیشتر در این سهم بررسی داشته باشیم، سود ناخالص شرکت رشد ۴۰ درصدی داشته است و کاهش سود تسعیر ارز سبب شده تا سود عملیاتی شرکت کاهشی نشان داده شود.

استمرار حماسه تولید در گروه فولاد مبارکه با ثبت رکورد تولید ماهانه در مجتمع فولاد سبا

پایگاه خبری معدن نیوز -تلاشگران مجتمع فولاد سبای فولاد مبارکه در خردادماه سال ۱۴۰۳ با تولید ۱۴۵ هزار و ۱۹ تن آهن اسفنجی موفق به ثبت رکورد تولید ماهانه این محصول شدند رکورد قبلی ۱۴۴ هزار و ۹۱ تن آهن اسفنجی را که در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ محقق شده بود ارتقا دهند.

داخلی‌سازی ورق‌های مورد نیاز خودروسازان توسط گروه فولاد مبارکه

پایگاه خبری معدن نیوز -مدیر فروش داخلی شرکت فولاد مبارکه گفت: بخش زیادی از ورق‌هایی که قبلاً وارد می‌شد، توسط گروه فولاد مبارکه طراحی و تولید شده و امروز کشور بی نیاز از واردات این ورق‌ها است.

بهره‌گیری هوشمندانه فولاد سنگان از فرصت‌های تولیدی

پایگاه خبری معدن نیوز -شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در خردادماه و سه ماهه نخست سال ۱۴۰۳، عملکرد تولیدی بسیار درخشانی را به نمایش گذاشته است.

معدن‌نیوز بررسی کرد:

کاهش تولید تابستانی فولاد در چین

پایگاه خبری معدن نیوز -کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) هر استان چین را موظف کرده است تا اهداف کاهش تولید خود را تا ۲۰ ژوئن ارائه کند.

اتصال دریا به دریا با ریل ذوب آهن اصفهان

پایگاه خبری معدن نیوز -در ایام دهه امامت و ولایت و با حضور محمد مخبر سرپرست ریاست ‌جمهوری، دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه و معاون نخست وزیر آذربایجان ، سفرای چند کشور و جمعی از مسئولین، خط راه آهن رشت- کاسپین پنج شنبه ۳۱ خردادماه به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان مطرح کرد:

تداوم اجرای طرح‌های توسعه‌ای همراه با تولید محصولات دارای ارزش افزوده

پایگاه خبری معدن نیوز -مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان گفت: در سال ۱۴۰۲ علی‌رغم کمبود انرژی، تسریع در اجرای طرح‌های توسعه‌ای و افزایش تولید محصولات دارای ارزش افزوده را در دستور کار قرار دادیم و امیدوار هستیم این طرح‌ها تا ابتدای سال آینده به بهره‌برداری برسند تا شاهد قطع وابستگی فولاد هرمزگان به خرید آهن اسفنجی و افزایش سودآوری باشیم.

شرکت فولاد مبارکه
شرکت فولاد هرمزگان
علی بابا
نمایشگاه معدن رستاک پادویژن
فولاد خوزستان
شرکت فولاد غدیر نی ریز
شرکت سنگ آهن مرکزی ایران
شرکت گهرزمین
فولاد سنگان
آلومینای ایران جاجرم
شرکت صبافولاد