اقتصاد و صنعت

انعقاد ۹ قرارداد با سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیون یورو در منطقه "لامرد"

انعقاد ۹ قرارداد با سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیون یورو در منطقه "لامرد"
پایگاه خبری معدن نیوز -مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: در منطقه ویژه اقتصادی لامرد طی ۱۰ ماه گذشته ۹ قرارداد با ارزش سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیون یورو منعقد شده یا در مرحله‌ی انجام است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز -مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: در منطقه ویژه اقتصادی لامرد طی ۱۰ ماه گذشته ۹ قرارداد با ارزش سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیون یورو منعقد شده یا در مرحله‌ی انجام است.

کورش فتاحی، گفت: شهرستان لامرد از نظر تقسیمات کشوری جزو استان فارس محسوب می‌شود، اما در نقطه تلاقی سه استان فارس، هرمزگان و بوشهر قرار دارد و از امکانات زیربنایی سه استان بهره‌برداری می کند.

وی افزود: فعالیت نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۹۱۳ مگاوات در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد با خط انتقال گاز سراسری ۵۶ اینچ چهارم، هفتم، هشتم و امکان تأمین گاز مورد نیاز، اراضی مسطح بدون نیاز به هزینه‌های سنگین آماده‌سازی، وجود سرمایه اجتماعی بالقوه جهت مشارکت در طرح‌ها و صنایع مستقر در منطقه؛ از دیگر مزایای منطقه لامرد است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد به نقش مهم ایمیدرو در اقتصاد ملی اشاره کرد و افزود: با حمایت های ایمیدرو از این منطقه، شاهد رشد و توسعه زیرساخت‌ها از جمله تامین آب، گاز، برق همچنین ایجاد شریان های دسترسی، فضای سبز و... هستیم.

وی با اشاره به ابَر پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس و منطقه ویژه اقتصادی لامرد تصریح کرد: هیچ دغدغه‌ای جهت تامین منابع آبی سرمایه گذاران نداریم.

کوروش فتاحی در ادامه با اشاره به کشف بزرگترین میدان گازی خشکی در کشور در منطقه لامرد و همچنین وجود میادین گازی وراوی، تابناک ، هما و... به سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر داد در خصوص تأمین گاز با مشکلی مواجه نخواهند شد.

او در خصوص تأمین برق صنایع استقرار یافته در منطقه ویژه گفت: در طرح جامع ۴ هزار مگاوات پیش بینی شده که ۲هزار مگاوات آن به صنایع اختصاص دارد.

فتاحی افزود: در حال حاضر هلدینگ غدیر برای تولید ۱۰۰۰ مگاوات برق سرمایه گذاری کرده و به زودی ۳۱۳ مگاوات دیگر نیز به بهره برداری می‌رسد که با بهره برداری از آن مشکلی برای تأمین برق صنایع نداریم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد، به سرمایه‌گذاری‌های و صنایع مستقر در این منطقه که به سرانجام رسیده اشاره و تصریح کرد: چهار قرارداد سرمایه‌گذاری تولید در منطقه به سرانجام رسیده که مهمترین آنها مجتمع آلومینیوم جنوب با مدرن ترین تجهیزات و با تولید سالیانه ۳۰۰ هزار تن در سال، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی، کارخانجات تولید آسفالت و کارخانه تولید سنگ مصنوعی است.

فتاحی از آغاز به کار و بهره‌برداری از ۲ پروژه سرمایه گذاری در آینده نزدیک خبر داد و افزود: کارخانه پتروپالایش ستاره هرمز و کارخانه اکسید منیزیم به زودی به بهره‌برداری می رسد.

او از اهتمام ویژه منطقه ویژه اقتصادی لامرد برای سرمایه‌گذاری در این نهاد مهم صنعتی و معدنی خبر داد و افزود: طی ۱۰ ماه گذشته ۹ قرارداد با حجم سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیون یورو منعقد شده و یا در شرف انعقاد است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد به سایر قرارداد های سرمایه گذاری منعقد شده اشاره کرد و گفت: پتروشیمی سیگلو با ارزش سرمایه‌گذاری ۲۷۷ میلیون یورو یکی از مهمترین قرار دادها است.

وی افزود: کارخانه منیزیم رستا با سرمایه گذاری ۱۳ میلیون یورو، پتروشیمی نگین الماس با حجم سرمایه‌گذاری ۹۰ میلیون یورو از دیگر قراردادهای انجام شده است.

فتاحی در ادامه از انعقاد قرارداد با ۳ سرمایه گذار فولادی خبر داد و بیان کرد: این سه قرارداد، منعقد شده و به زودی از آن‌ها رو نمایی می‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در پایان افزود: سه قرارداد سرمایه گذاری در شرف انعقاد است که این طرح‌ها شامل ۲ قرارداد سرمایه‌گذاری در حوزه آلومینیوم و یک قرار داد در حوزه صنعت پتروشیمی است.


   shortlink:  
شرکت فولاد مبارکه
شرکت فولاد هرمزگان
چادرملو
فولاد خوزستان
شرکت فولاد غدیر نی ریز
شرکت سنگ آهن مرکزی ایران
فولاد سنگان
آلومینای ایران جاجرم
شرکت صبافولاد