امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     صنعت و صادرات

معاون سازمان توسعه تجارت ايران:
رويه‌هاي صادراتي در كشور تغيير كند
يکشنبه 7 آبان 1391 - 4:51:06 PM
  بزرگنمایی:

پايگاه خبري معدن نيوز-معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران بر تغيير رويه‌هاي صادراتي در كشور تاكيد كرد.
به گزارش معدن نيوز، محمدمهدي نهاوندي پيش از ظهر امروز در آيين تجليل از صادركنندگان نمونه خراسان شمالي اظهار كرد: هم‌اكنون بخش قابل توجهي از رويه‌هاي صادراتي ما متناسب با وضعيت فعلي نيست.
وي با بيان اينكه اعمال اين رويه‌هاي صادراتي مربوط به دو تا سه سال گذشته است، تغيير رويه‌هايي صادراتي براي روان شدن امر صادرات را ضروري خواند.
نهاوندي اضافه كرد: تغيير در رويه‌ها بايد به شدت و با سرعت طبق شرايط امروز تغيير پيدا كند.
وي در ادامه با اشاره به رشد 29 درصدي صادرات غير نفتي از كشور تصريح كرد: اين امر نشان از بي‌تأثيري تورم‌ها و تحريم‌ها عليه نظام جمهوري اسلامي است.
به گفته معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران، طي نيمه نخست امسال 21 ميليارد دلار كالا از ايران به كشورهاي مختلف صادر شده است.
وي تصريح كرد: همچنين در همين مدت كالايي مثل خودرو و لوازم يدكي با 166 ميليون دلار صادرات مواجه بوده كه به لحاظ ميزان ارزش صادرات 127 درصد رشد داشته است.
نهاوندي تصريح كرد: از لحاظ وزني مجموع صادرات انجام شده هفت درصد رشد نسبت به سال گذشته در همين مدت داشته است.
وي با بيان اينكه طي همين مدت 26 ميليون دلار واردات كالا به كشور انجام شده، خاطرنشان كرد: روند واردات نسبت به سال گذشته با 10 درصد كاهش همراه بوده است.
معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران گفت: در خراسان شمالي نيز ميزان صادرات كالا بيش از 50 درصد رشد را نشان مي‌دهد كه اين ناشي از تلاش، هماهنگي، همدلي دستاندركاران حوزه صادرات و ظرفيت‌هاي استان است.
وي همچنين به برگزاري شانزدهمين دوره روز ملي صادرات اشاره كرد و افزود: هدف از برگزاري اين روز و نام‌گذاري يك روز در سال به عنوان روز ملي صادرات، توسعه زيرساخت فرهنگي نگرش مردم نسبت به صادرات و بنگاه‌هاي اقتصادي در اقتصاد ملي است.
نهاوندي اظهار كرد: در گذشته قدرت درآمدهاي نفتي در كشور ما به قدري بود كه انجام صادرات محصولات غير نفتي بيشتر حالت تزييني داشت و ما بايد اين نگاه تزييني به صادرات را به نگاه واقع‌بينانه تغيير دهيم.
وي تصريح كرد: بايد در شرايط فعلي نگاهمان را نسبت به صادرات متفاوت كنيم و از صادركنندگان و صنعتگران حمايت و بخش‌هاي زيرساختي را تقويت كنيم.
معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران اظهار كرد: بايد منابع حمايتي پايدار در زمينه صادرات ايجاد كنيم.
وي تضمين صادراتي را از مهم‌ترين اقدامات در سياست‌هاي حمايتي صادرات دانست و گفت: در شرايط فعلي تجارت با ريسك بالايي همراه شده است.
نهاوندي با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب اسلامي به خراسان شمالي يادآور شد: مردم اين استان در سفر رهبر معظم انقلاب تصوير نابي از عشق و دلدادگي مردم به رهبري و ولايت فقيه را به نمايش گذاشتند و اين وظيفه ما مسئولان را سنگين‌تر مي‌كند.


جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.