امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     مس و آلومينيوم

آيا بودجه زيرساخت آمريکا، قيمت مس را افزايش خواهد داد؟
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 11:13:08 AM
  بزرگنمایی:

 تحليل‌گر INTL FCStone، در پاسخ به اين پرسش، گفت: «بسياري از تحليل‌گران بازار مس، تأثير هزينه‌هاي زيرساخت ايالات‌متحده امريکا بر قيمت مس و عوامل بنيادي عرضه و تقاضاي بازار جهاني آن را دست بالا گرفته‌اند.»
آيا بودجه زيرساخت آمريکا، قيمت مس را افزايش خواهد داد؟

به گزارش معدن نيوز کمتر از شش‌ماه است که دونالد ترامپ سکان رياست جمهوري بزرگ‌ترين غول سياسي و اقتصادي دنيا را در دست گرفته است. هم‌زماني انتخاب رئيس‌جمهوري جديد امريکا با بهبود شاخص‌هاي مصرف در ساير کشورهاي دنيا به‌وي‍‍ژه چين، و همچنين آغاز برخي اعتصابات کارگري در برخي معادن بزرگ و تأثيرگذار بر توليد جهاني مس، منجر به افزايش قيمت مس در سال‌هاي پاياني 2016 و اوايل سال جاري شد. در اين ميان، بايد پذيرفت که وعده‌ها و شعارهاي ترامپ مبني بر اشتغال‌زايي و تزريق يک هزار ميليارد دلاري به زيرساخت‌هاي امريکا يکي از دلايل رشد قيمت مس بود. اما با فروکش کردن تب وعده‌هاي ترامپ در پي ناکامي يا عقب‌نشيني در اجراي برخي سياست‌هايش، حالا تحليل‌گران اقتصادي به بررسي تأثير واقع‌بينانه سياست‌هاي اقتصادي ترامپ، خارج از هياهوي فضاي انتخاباتي پرداخته‌اند. در تازه‌ترين اظهارنظرها «ادوارد مير»، تحليل‌گر INTL FCStone، در مجمع ملي مؤسسه صنايع بازيافت ضايعات ايالات‌ متحده امريکا (ISRI) گفته است «بودجه زيرساخت امريکا، قيمت مس را افزايش نخواهد داد» و معتقد است که «بسياري از تحليل‌گران بازار مس، تأثير هزينه‌هاي زيرساخت ايالات‌متحده امريکا بر قيمت مس و عوامل بنيادي عرضه و تقاضاي بازار جهاني آن را دست بالا گرفته‌اند.
ادوارد مير با اشاره به اين‌که هنوز جزييات اين طرح؛ چگونگي تأمين منابع مالي و زمان اجراي طرح؛ تکميل‌ نشده است، مي‌گويد: «احتمالاً سرمايه‌گذاري يک هزار ميليارد دلاري زيرساخت امريکا در يک بازه زماني 10ساله و از طريق منابع عمومي و خصوصي مالي انجام خواهد گرفت.» مير بر اين باور است که «اگر اجراي طرح در اين مدت‌ زماني رخ دهد طولاني بودنش سبب خواهد شد اين حجم از سرمايه‌گذاري تأثير چنداني بر بازار مس نداشته باشد».
يکي ديگر از دلايل تحليل‌گر INTL FCStone مبني بر تأثيرگذار نبودن بودجه زيرساخت امريکا بر افزايش قيمت مس اين است که «ايالات‌ متحده امريکا تنها هشت درصد از مس توليدشده در جهان را مصرف مي‌کند، بنابراين، تقاضاي اين کشور نمي‌تواند محرک اصلي قيمت مس باشد. اين در حالي است که کشور چين، مصرف‌کننده بيش از 50درصد مس جهان به شمار مي‌رود.»
به گفته «مير»، سطح تقاضاي مس در امريکا در مقايسه با چين، فاصله بسياري دارد و بررسي برنامه‌هاي توسعه‌اي بلندمدت امريکا نشان مي‌دهد که اين کشور در مسير رسيدن به اين سطح از تقاضا نيز نخواهد بود؛ درنتيجه اين حجم از مصرف مس در امريکا، قادر به ايجاد تأثيرات بزرگي بر قيمت مس نخواهد بود.
«مير» در جمع‌بندي پاياني سخنان خود در مجمع ملي مؤسسه صنايع بازيافت ضايعات ايالات‌متحده امريکا بيان کرد که تا اکتبر سال جاري «قيمت معاملات مس در گستره 5،450 تا 5،900 دلار بر تن خواهد بود که مهم‌ترين عامل تأثيرگذار بر قيمت‌ها، مذاکرات کارگري در معادن بزرگ جهان و تقاضاي کشور چين است و اهميت و تأثير اين دو عامل، از بودجه زيرساخت امريکا بسيار بيشتر است».


جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.