امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     صنايع معدني

افتتاح موسسه پژوهشي و آموزشي مشترک دانشگاه تهران و ايميدرو
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 10:36:56 AM
  بزرگنمایی:

 موسسه پژوهشي و آموزشي مشترک دانشگاه تهران و ايميدرو با حضور رئيس هيات عامل ايميدرو و رئيس دانشگاه تهران افتتاح شد.


به گزارش معدن نيوز مهدي کرباسيان در دومين نشست هيات امناي موسسه پژوهشي و آموزشي مشترک دانشگاه تهران و ايميدرو ضمن تشکر از رئيس دانشگاه تهران بابت ايجاد اين موسسه گفت: قبلا شرکتي تحت عنوان موسسه تحقيقات و کاربرد مواد معدني تشکيل شده و قرار بود از ظرفيت هاي علمي دانشگاه براي تامين نيازهاي ايميدرو در بخش پژوهش، ارتقاي فناوري هاي نو استفاده شود اما اين موضوع در دولت قبل پيش نرفت و متاسفانه در ليست بخش خصوصي قرار گرفت و واگذار شد.

وي ادامه داد: تشکيل موسسه پژوهشي و آموزشي مشترک دانشگاه تهران و ايميدرو کاري ارزشمند و زيربنايي بود که تفاهم نامه آن در سال 95 منعقد شد. ما به عنوان ايميدرو علاقه مند به اجراي فعاليت هاي علمي، پژوهشي با استفاده از ظرفيت هاي متخصصان و استادان دانشگاه تهران در پوشش اين موسسه هستيم.

رئيس هيات عامل ايميدرو تصريح کرد: همکاران اين مجموعه علاوه بر بهره گيري از ظرفيت هاي داخل، مي توانند فعاليت هاي مربوط به نوآوري و پژوهش هاي جديد را -که پشتوانه علمي دارند- با مراکز تحقيقاتي دنيا انجام دهند و عقب ماندگي هاي موجود کشور را در اين زمينه ها جبران کنند.

وي ادامه داد: شناسايي مراکز علمي و پژوهشي معتبر و ايجاد ارتباط بين المللي با آنها مي تواند بسيار مفيد باشد که خوشبختانه پس از برجام به ايجاد ارتباط با ايران تمايل پيدا کرده اند. به عنوان مثال، مرکز تحقيقات مينتِک آفريقاي جنوبي، از ظرفيت هاي بالايي برخوردار است که مي تواند با ايجاد ارتباط، همکاري مشترکي با آنها داشت.

کرباسيان خاطرنشان کرد: در سفري که با دکتر ظريف به ژاپن داشتيم، شرکت کوبه استيل موضوع صرفه جويي در آب را براي طرح هاي آهن اسفنجي مطرح کرد، به طوري که گفته شد با اصلاح خط، در مصرف آب 40 درصد صرفه جويي مي شود.

تحولي بزرگ در بخش معدن و صنايع معدني

محمود نيلي احمد آبادي، رئيس دانشگاه تهران در اين مراسم اظهار کرد: با فعاليت موسسه پژوهشي و آموزشي مشترک دانشگاه تهران و ايميدرو، تحول بزرگي در بخش معدن و صنايع معدني رخ خواهد داد. دانشگاه تهران دانشگاهي جهاني است و صنايع معدني ايران نيازهاي مختلفي در بخش هاي آب، فناوري، مديريت و غيره دارد و ما به عنوان دانشگاه، مسئوليت داريم ارتباط بيشتري بين ما و ايميدرو ايجاد شود.

وي ادامه داد: دانشگاه تهران 10 هزار نفر دانشجوي دکتري دارد که ثروت بزرگي محسوب مي شود و اگر براي آنها مساله تعريف کنيم، مي بينيم که چه تحول بزرگي در کشور روي خواهد داد.

نيلي احمدآبادي پيشنهاد کرد که مدلي طراحي شود تا ساختار ايميدرو و دانشگاه تهران به راحتي به هم وصل شوند تا فعاليت ها به نحو مطلوب پيش رود.

شمس وهابي، رئيس موسسه پژوهشي و آموزشي مشترک دانشگاه تهران و ايميدرو در اين نشست با بيان اينکه فعاليت موسسه با تدوين اساس نامه و هيات امنا و تشکيل کميسيون دائمي شروع شد، گفت: اقدامات اوليه براي فعاليت هاي پژوهشي و آموزشي شامل طرح نظام پيوست فناوري در بخش معدن و صنايع معدني، طرح دانش فني واحد سيار فلوتاسيون، همکاري با طرح ژرمانيوم (ماده معدني) از طريق انجام بخشي از طرح با موسسه و همکاري با طرح آموزشي بعد از فارغ التحصيلي با دانشگاه صنايع و معادن است.

وي ادامه داد: الزام ها و فعاليت هاي پيش بيني شده براي موسسه شامل پيش بيني سطح فعاليت موسسه (فرافني، فرادانشگاهي و فراملي شدن)، پيش بيني حيطه فعاليت موسسه در هر يک از سطوح (تعيين نقش ذاتي و فرعي موسسه و تعيين سطح ارتباطات و تعاملات برون سازماني) و نيز تعيين جهت گيري استراتژيک موسسه (تعيين راهبرد مناسبات موسسه با دانشگاه و ايميدرو، تعيين راهبرد حرفه اي موسسه و تعيين راهبرد پژوهشي موسسه) است.


جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.