امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     آهن و فولاد

وزير صنعت خبر داد:
توليد ريل در ذوب‌آهن، تحويل به راه‌آهن
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 10:27:53 AM
  بزرگنمایی:

محمدرضا نعمت‌زاده در حاشيه بازديد از پنجمين نمايشگاه حمل و نقل ريلي در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تأکيد دولت و مجلس در خصوص افزايش فعاليت‌هاي ريلي و همچنين تصويب اين موضوع در برنامه ششم توسعه، شاهد شکوفايي صنعت ريلي خصوصاً در زمينه حمل و نقل، ترابري، فني مهندسي و ساخت تجهيزات هستيم.

به گزارش معدن نيوز وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: نمايشگاه امسال صنعت حمل و نقل ريلي در مقايسه با نمايشگاه‌هاي مشابه، از پيشرفت بسيار خوبي چه از نظر تعداد و کميت غرفه‌ها و چه از نظر کيفيت محصولات ارائه شده و همچنين از نظر حضور شرکت‌هاي معتبر بين‌المللي و داخلي که فعاليت‌هاي خود را به معرض نمايش گذاشته‌اند، رشد قابل ملاحظه‌اي دارد.

وي با اشاره به همکاري بسيار خوب شرکت راه‌آهن و توليدکننده تجهيزات اين صنعت ادامه داد: با توجه به شعار امسال مبني بر «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال»، تعدادي دانشکده اختصاصي راه‌آهن در کشور داريم که فارغ‌التحصيلان آنها با وجود چنين شرکت‌هايي مي‌توانند شاغل شوند. همچنين نزديک به چهار دهه از عمر واگن‌سازي در ايران مي‌گذرد که همه اينها به اضافه پيشرفت کشور در بخش ساخت تجهيزات وابسته مانند واگن و لوکوموتيو، امکان اشتغالزايي گسترده‌اي فراهم کرده است.

نعمت‌زاده، ساخت لوکوموتيو ديزلي از ديرباز در ايران را يادآور شد و افزود: به زودي خط توليد لوکوموتيو برقي نيز در ايران راه‌اندازي مي‌شود که با توجه به در حال ساخت بودن خط قطار سريع‌السير تهران، قم، اصفهان و راه‌آهن برقي تهران ـ مشهد در اين خطوط قابل استفاده خواهد بود.

وزير صنعت، معدن و تجارت اهميت همکاري شرکت راه‌آهن با شرکت‌هاي سازنده تجهيزات و واگن براي تأمين مالي اين شرکت‌ها را ضروري دانست و گفت: شرکت راه‌آهن مي‌تواند با استفاده از فاينانس‌هاي خارجي و همچنين تسهيلات ارزي صندوق توسعه ملي به شرکت‌هاي داخلي براي تأمين تجهيزات و قطعات مورد نياز اين صنعت کمک کند.

وي به مذاکره 6 شرکت خارجي با شرکت‌هاي توليدکننده تجهيزات راه‌آهن داخلي اشاره کرد و افزود: در پي اين مذاکرات دو مدل همکاري با خارجي‌ها امضا کرده‌ايم؛ يکي از اين همکاري‌ها، امضاي تفاهمنامه ساخت ايستگاه راه‌آهن سنگان از سوي شرکت صنعت و معدن سنگان براي حمل مواد اوليه، تجهيزات مورد نياز و محصولات فولاد و آهن اين شرکت با استفاده از ريل به سراسر کشور است که اين براي اولين بار است که يک شرکت خصوصي در توسعه شبکه ريلي ورود مي‌کند.

اين عضو کابينه دولت يازدهم در پاسخ به پرسشي در خصوص سرنوشت توليد ريل ملي خاطرنشان کرد: ذوب‌آهن اصفهان از سه سال پيش مذاکراتي را با شرکت‌هاي خارجي براي راه‌اندازي خط توليد ريل ملي آغاز کرده که در حال حاضر اين شرکت ريل توليد مي‌کند و قرار است همه توليدات آن از سوي شرکت‌ راه‌آهن خريداري شود.

وي محل تأمين منابع مالي اجراي اين قرارداد را منابع داخلي خود ذوب‌آهن ذکر و اظهار کرد: با توجه به بدهي‌هاي انباشته شرکت ذوب‌آهن به شرکت راه‌آهن، در گذشته بابت حمل مواد اوليه و محصولات اين شرکت، قرار است به ازاي اين بدهي‌ها، ريل توليد و تحويل راه‌آهن شود؛ ضمن اينکه کيفيت ريل‌هاي توليدي بسيار بالا بوده و امکان حرکت قطار تا سرعت 250 کيلومتر بر روي آنها فراهم است که پس از اتمام قرارداد ذوب‌آهن با راه‌آهن، صادرات اين محصول نيز آغاز خواهد شد.

جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.