امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     طلا

مدير توسعه بازار مشتقه بورس کالا مطرح کرد؛
"صندوق طلا" گزينه اي امن و جذاب براي سرمايه گذاران
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 10:22:23 AM
  بزرگنمایی:

به گفته مدير توسعه بازار مشتقه بورس کالاي ايران، درگواهي سکه طلا هر فردي که نزد خود دارايي به صورت سکه يا شمش دارد مي تواند با تبديل آن به اوراق گواهي و بدون هيچ نگراني به معامله بپردازد، بنابراين دغدغه اي براي امنيت دارايي خود نخواهد داشت.

به گزارش معدن نيوز مدير توسعه بازار مشتقه بورس کالاي ايران روز گذشته در اولين نشست تخصصي معارفه صندوق پشتوانه طلاي لوتوس در رابطه با راه اندازي اولين صندوق کالايي در بورس کالا گفت: صندوق هاي کالايي ابزارهاي جديد مالي هستند که اين امکان را به سرمايه گذاران مي دهند تا به جاي خريد و نگهداري کالاي مورد نظر و نگراني از متضرر شدن، اوراق اين صندوق ها را خريداري کرده و در عين حال نگهداري از آن کالا را بر عهده نداشته باشند؛ اين صندوق ها بخش قابل ملاحظه اي از وجوه گردآوري شده را به سرمايه گذاري در کالاي خاص اختصاص مي دهند.

عليرضا ناصر پور افزود: با توجه به ريسک هاي موجود در اکثر سيستم هاي معاملاتي و نوسانات غيرقابل پيش بيني در آن ها ،خريد و نگهداري طلا يکي از راه هاي سرمايه گذاري امن محسوب مي شود که با توجه به اين موضوع که مهارت کافي خاصي را نيز مي طلبد سرمايه گذاري در صندوق طلا و يا هر کالاي با ارزش ديگر، تمام ريسک ها را پوشش مي دهد.

وي ادامه داد: به اين ترتيب از آنجا که طلا همواره به عنوان يکي از پايه‌هاي اقتصاد دنيا مطرح بوده، ريسک معاملات آن نيز از اهميت بالايي برخوردار است. از طرفي نيز ابزارهاي معاملاتي روي سکه طلا قابل دسترس تر از ساير کالاهاست برهمين اساس اولين صندوق قابل معامله را با طلا آغاز کرديم و در صورت موفقيت ساير کالاها را به اين صندوق ها اضافه خواهيم کرد.

ناصر پور تاکيد کرد: نکته مهم و قابل توجه اين است که معاملات سکه طلا در محيطي شفاف و به دور از واسطه‌گري در بستري امن همچون بورس کالاي ايران انجام مي‌شود.

به گفته مدير توسعه بازار مشتقه بورس کالاي ايران، اين صندوق براي اولين بار روي محصول طلا توسط تامين سرمايه لوتوس پارسيان به ثبت رسيده است، از نوع صندوق هاي سرمايه گذاري قابل معامله در بورس کالا که موضوع فعاليت آن سرمايه گذاري در اوراق بهادار مبتني بر گواهي سکه طلا، اوراق مشتقه مبتني بر سکه طلا و سپرده و گواهي سپرده بانکي است.

وي اضافه کرد: به اين ترتيب در خصوص گواهي سکه طلا مي توان گفت هر فردي که نزد خود دارايي به صورت سکه يا شمش دارد مي تواند با تبديل آن به اوراق گواهي و بدون هيچ نگراني به معامله بپردازد، بنابراين دغدغه اي براي امنيت دارايي خود نخواهد داشت و در صورت تمايل به فروش سکه هاي خود نيازي به مراجعه به انبار بورس و دريافت سکه و مراجعه به بازار نبوده و صرفا با ارتباط با کارگزار مورد نظر خود امکان فروش سکه و دريافت وجه معامله در سريع ترين زمان ممکن را خواهد داشت.

ناصر پور در رابطه با گواهي سپرده کالايي گفت: گواهي سپرده کالايي مي تواند پشتوانه دريافت تسهيلات از طريق نظام بانکي صورت مي گيرد، همچنين تضمين به منظور انجام معامله در بورس کالا توسط ابزار تحويل در قراردادهاي آتي و از آن مهمتر وضعيت مشخص موجودي کالاها در انبارها براي سرمايه گذاران است.

وي در پايان به مزيت صندوق طلا اشاره کرد و گفت: بخشي از سرمايه صندوق طلا در بازار مشتقه طلا يعني آتي و آپشن که در بورس کالا فعال است مورد استفاده قرار مي گيرد، بنابراين با توجه به وجود اهرم و امکان پوشش ريسک قيمت، سرمايه گذاري روي طلا به شيوه اي جديد و با سود مناسب و حفظ حداقلي ارزش انجام مي شود، احتمال کاهش خسارت، ريسک و نقد شوندگي بالاي صندوق از ديگر مزايايي است که انگيزه معاملات را افزايش مي دهد.
 

جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.