امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     آهن و فولاد

طي يادداشتي بررسي شد؛
بررسي اثر افت بازارهاي بين المللي بر فولادسازان بورس ايران
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 10:15:23 AM
  بزرگنمایی:

بازارهاي جهاني در حالي روز دوشنبه، اولين روز کاري خود را مثبت آغاز کردند که بسياري از کالاهاي اساسي در دو هفته اخير با کاهش قيمت روبرو بوده اند. در بازار فلزات اساسي سنگ آهن که يک سقوط بي سابقه قيمتي را تجربه کرده دوشنبه را با 56 دلار آغاز کرد، فلز مس با تداوم کاهش موجودي فيزيکي در انبارهاي LME به محدوده 5620 دلار رسيد و فلز روي پس از برگشت از 2900 دلار، در محدوده 2580 دلار متوقف شد.

انتشار گزارش توليد فولاد چين و شکست رکورد توليد

 به گزارش معدن نيوز توليد فولاد در چين با شکستن رکورد ماه مارس به بالاترين سطح تاريخي خود رسيد. طبق داده هاي منتشر شده توسط اداره ملي آمار چين، توليد فولاد در ماه آوريل 72 ميليون و 780 هزار تن بوده که رشد 4.9 درصدي را نسبت به ماه مارس نشان مي دهد و مجموع توليد در 2017 به 273 ميليون و 900 هزار تن رسيده که 4.6 درصد بيشتر از مدت مشابه سال قبل است. اين در حالي است که سخنگوي اداره آمار ملي اعلام کرد 63.4 درصد از هدف 50 ميليون تن کاهش ظرفيت محصولات درجه پايين در اين چهارماه محقق شده ولي افزايش قيمت ها از يک طرف و کاهش هزينه توليد، بدليل افزايش عيار سنگ آهن مصرفي منجر به افزايش توليد شده است.

مهم ترين صنايع وابسته به بازارهاي جهاني در بورس ايران، در گروه معادن و فلزات اساسي و گروه پتروشيمي و پالايشگاهي قرار دارند. کاهش قيمت هاي جهاني اثر يکنواختي بر صنايع و شرکت هاي بورسي ندارد و روند سود آوري شرکت ها را بر اساس مفروضات بودجه اي و سود پيش بيني شده تحت تاثير قرار مي دهد. بررسي تحليلي شرکت الپري نشان مي دهد بيشترين فاصله منفي قيمتي با پيش بيني شرکت ها مربوط به محصولات فولادي است و نرخ فولاد خام همچنان بالاتر از مقادير بودجه شده توليدکنندگان است، البته هنوز براي اظهارنظر در خصوص درآمدهاي پيش بيني شده اين شرکت ها بسيار زود است. يکي بدليل شرايط اقتصاد چين که بيشتر يک نوسان فصلي به نظر مي رسد و ديگر بدليل اينکه هنوز در ابتداي سال مالي شرکت هاي داخلي قرار داريم.

صنعت فلزات اساسي شامل شرکت هاي حاضر در زنجيره توليد فولاد، مس، سرب و روي است. فولاد مبارکه و فولاد خوزستان بزرگترين توليدکنندگان محصولات فولادي و فولاد خام کشور هستند.

حاشيه مثبت براي بيلت صادراتي فخوز

ميانگين نرخ فروش محقق شده فولاد خوزستان تا نيمه ارديبهشت در بازار داخلي بيشتر از 13800ريال براي هر کيلو بوده که بالاتر از ميانگين 13511ريالي پيش بيني شده است اين را هم بايد در نظر داشت که سهم صادرات از درآمدهاي اين شرکت 42 درصد کل فروش است و نرخ پيش بيني شده براي فروش صادراتي با دلار 4000 توماني در حدود 345 دلار است، در حاليکه بر اساس گزارش متال بولتن نرخ سي اف آر براي بيلت صادراتي ايران در پايان هفته گذشته 410 دلار بوده که با در نظر گرفتن نرخ کنوني دلار، باز هم 11.5 درصد بالاتر از پيش بيني شرکت قرار دارد. اگرچه تحقيقات ميداني متال بولتن نشان مي دهد که نوردکاران چيني انتظار کاهش قيمت را تا سطح 400 دلار و کمتر هم دارند و از ارائه سفارش خريد خودداري مي کنند. افزايش توليد فولاد خام در چين بطور مستقيم بر نرخ هاي آسيايي تاثير گذاشته است

زنگ خطر کاهش نرخ جهاني براي فولاد

فولاد مبارکه، به دليل عرضه محصولات فولادي از حاشيه سودآوري بيشتري در نوسانات فصلي برخوردار است. فولاد مبارکه تا کنون توانسته حدود به 29.2 درصد فروش داخلي پيش بيني شده خود را از طريق فروش در بورس کالا به انجام برساند. از طرفي سهم درآمد صادراتي فولاد 23 درصد کل فروش پيش بيني شده است و کاهش قيمت هاي جهاني اثر مستقيم کمتري، بر اين شرکت، در مقايسه با فولاد خوزستان دارد. با اين حال تداوم کاهش نرخ هاي جهاني منجر به کاهش قيمت هاي داخلي مي شود. تا کنون نسبت به ماه گذشته نرخ ورق گرم 4.5 درصد کاهش داشته است. اصلي ترين صادرات پيش بيني شده فولاد مبارکه مربوط به 1074 هزار تن ورق گرم است که 14.8 درصد کل فروش است و آخرين نرخ سي اف آر آن با کاهش 5 درصدي نسبت به هفته گذشته به 428 دلار رسيده که پايينتر از پيش بيني 436 دلاري شرکت است. ورق سرد نيز با کاهش 6.8 درصدي به 470 دلار رسيده در حالي که نرخ پيش بيني شده در بودجه شرکت 490 دلار است. سهم ورق سرد از صادرات تنها 84 هزار تن است ولي اهميت آن به دليل حاشيه سود بالاتر نسبت به ساير محصولات است. مقدار صادرات اسلب مبارکه و سبا 490 هزار تن با نرخ 355 دلار پيش بيني شده است که در حال حاضر پايينتر از نرخ جهاني است.

نوک پيکان نرخ هاي جهاني به سمت هرمز

ريسک بزرگ در ميان شرکت هاي فولاد ساز متوجه فولاد هرمزگان است که براي اولين بار با رسيدن به ظرفيت کامل قرار است 82 ريال به ازاي هر سهم سود ايجاد کند. 72 درصد درآمد فولاد هرمزگان در سال 95 از طريق صادرات ايجاد شده است و شرکت پيش بيني مي کند در سال 96 بتواند 1050 هزار تن اسلب صادراتي را به نرخ 13680 ريال بفروشد که با در نظر گرفتن دلار آزاد 3750 توماني معادل 365 دلار براي هر تن است در حالي که آخرين نرخ بازار حاکي از سفارشات ثبت شده 405 دلاري است. همچنين گزارش عملکرد ماهانه شرکت نيز نرخ 15100 ريال را ثبت کرده است که بسيار اميدوارکننده است. با توجه به سهم بالاي صادرات در سبد فروش هرمز ، نرخ هاي جهاني اهميت بسزايي در تحقق درآمد پيش بيني شده شرکت دارد.

نوسان نرخ ها در بازار يک امر طبيعي است و نکته حايز اهميت مديريت سود در شرکت هاست. افزايش موجودي انبار و کم کردن از مقدار فروش در شرايطي که بازار امکان بازگشت به سطح بالاتر قيمت ها را دارد يکي از اين موارد است که در گزارش يک ماهه هر سه شرکت مشاهده مي شود. از سوي ديگر نيز نشان مي دهد که چالش اصلي صادرات فولاد در شرايط کنوني کاهش سفارشات خريد است به طوريکه همين نرخ هاي اعلام شده هيچ سفارشي را از طرف خريداران خارجي براي ثبت همراه نداشته است.

جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.