امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     معادن

فريال مستوفي، رئيس کميسيون سرمايه‌گذاري اتاق ايران
کارگر معدن مقصر نيست
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 10:02:17 AM
  بزرگنمایی:

عدم دسترسي به تکنولوژي‌هاي جديد، فقدان کارکنان آموزش‌ديده و نبود سرمايه کافي براي نوسازي باعث بروز حادثه در معدن يورت استان گلستان شده است و نمي‌توان وزن بيشتري براي يک عامل در نظر گرفت.
دو هفته پيش معدن يورت در استان گلستان منفجر شد. بيش از 35 نفر در اين  حادثه جان باختند. به نظر مي‌رسد خطاي کارگر معدن باعث وقوع اين حادثه شده است و البته موارد ديگري مثل کيفيت بازرسي و تجهيزات هم مطرح است. نقش عامل انساني را چقدر در اين زمينه پررنگ مي‌بينيد؟

همه‌چيز را نمي‌توان تک عاملي تحليل کرد. مجموعه از عوامل باعث بروز سوانح مي‌شود. تمام  عوامل دست‌به‌دست هم مي‌دهد و به وقوع يک حادثه دامن مي‌زند. حادثه معدن يورت استان گلستان هم از اين قاعده مستثنا نيست. عدم دسترسي به تکنولوژي‌هاي جديد، فقدان کارکنان آموزش‌ديده و نبود سرمايه کافي براي نوسازي باعث اين اتفاق شده است و نمي‌توان وزن بيشتري براي يک عامل در نظر گرفت. در نظر بگيريد که شرايط کشور ما در چند سال گذشته شرايط خاصي بوده است. ما تحريم بوديم. اقتصاد ما در حالت عادي نبود. همه اين دلايل باعث بروز اين حادثه تأسف‌بار و ناراحت‌کننده‌اي بود. به‌ويژه از اين نظر که کساني براي نجات ديگران رفته بودند و معدن منفجر شده بود. تا دو روز نمي‌توانستم به اين حادثه فکر کنم و به نظر من به‌اندازه حادثه پلاسکو دل‌خراش بود. اميدواريم ديگر شاهد بروز چنين حوادثي در کشور نباشيم اما بايد اين نکته را هم در نظر گرفت که اين اتفاقات در همه جاي دنيا حتي در کشورهاي پيشرفته مي‌افتد اما کمبودهاي ما به آن دامن مي‌زند.

فکر مي‌کنيد در زمينه آموزش کارگر معدن چقدر در ايران کار شده است؟

متأسفانه مسئله آموزش، نرم‌افزار و تحقيق و توسعه در ايران جدي گرفته نمي‌شود. در کشورهاي توسعه‌يافته مي‌بينيد که بودجه‌هاي سنگيني را براي واحدهاي آموزش و تحقيق و توسعه اختصاص مي‌دهند. ما هميشه در ايران دنبال سخت‌افزار بوديم تا نرم‌افزار اما اميدوارم که با تبليغ و آموزش بيشتر بتوان اوضاع را کمي بهتر کرد. ناگفته نماند که نيروي کار ماهر در بخش معدن داريم. من در حادثه معدن يورت استان گلستان مقصر را کارگر نمي‌دانم بلکه مجموعه‌اي از عوامل به بروز اين اتفاق کمک کرده است مسئله کمبود منابع مالي، مسائل مربوط به نوسازي تجهيزات به دليل تحريم را مي‌توان  پررنگ‌تر از ديگر عوامل ديد. نيروي کار ماهري در معدن يورت داشتيم که متأسفانه از بين رفت. اميدواريم قدم‌به‌قدم اين شرايط را بهتر کنيم.

جذب سرمايه خارجي يکي از مهم‌ترين اهداف پس از برجام است. به‌طور حتم جذب سرمايه منجر به نوسازي، انتقال دانش فني و کاهش احتمال بروز مشکلات در بخش‌هاي مختلف اقتصاد مي‌شود. آمار قابل‌توجهي از ميزان جذب سرمايه اعلام مي‌شود. از اين نظر چه شرايطي داريم؟

ما نيازمند بسترسازي در جذب سرمايه خارجي هستيم. بعد از برجام به‌طور دائم سؤال همه اين است که چقدر سرمايه جذب کرديم؟ به نظر من اين سؤال محلي از اعراب ندارد. هيچ‌کس متأسفانه نمي‌پرسد که چقدر بسترهاي جذب سرمايه را آماده کرديم. هميشه دنبال آمار و هدف نهايي هستيم. آيا مي‌شود بدون بسترسازي به هدف رسيد؟ سرمايه‌گذاري هم همين است. ما مشکل فساد در اقتصاد را داريم. مشکل قاچاق را در کشور داريم. آيا اين مشکلات حل شده است؟ متأسفانه در اين زمينه بخش خصوصي و دولت دچار تقابل‌هايي هستند و هنوز نتوانستيم نشان بدهيم که بخش خصوصي حرفي براي گرفتن دارد. ساختار اقتصاد باعث شده  بخش دولتي در تقابل با بخش خصوصي قرار بگيرد. اين در حالي است که ريس دولت يازدهم معتقد است به واسپاري امور به بخش خصوصي است.

جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.