امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     صنعت و صادرات

بر اساس آمار کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل مشخص شد؛
روند افزايشي سهم صادرات غيرنفتي کشور از توليد ناخالص داخلي
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 9:44:50 AM
  بزرگنمایی:

افزايش 33 درصدي صادرات غيرنفتي سال 95 نسبت به سال 94 به لحاظ وزني و مثبت شدن تراز تجاري کشور در سال هاي 94 و 95 باعث شد سهم صادرات غير نفتي کشور از توليد ناخالص داخلي در بازه زماني 2015- 2014 روندي افزايشي داشته است که اين موضوع افزايش سهم بازرگاني داخلي در توليد را نشان مي دهد.
به گزارش معدن نيوز اجراي بسته حمايت از توسعه صادرات غير نفتي کشور در سال 95 دستاوردهاي قابل توجهي براي دولت يازدهم در حوزه توسعه صادرات به دنبال داشت. بر اساس تازه ترين آمار منتشر شده توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل( UNCTAD )،  سهم صادرات کالايي کشور در شاخص GDP  به عنوان سهم صادرات غير نفتي از توليد ناخالص داخلي در بازه زماني 2015-2014 به بيش از 13 درصد رسيده است.  همچنين سهم صادرات غيرنفتي از توليد ناخالص داخلي بدون نفت در بازه زماني 2015- 2014 بيش از 17 درصد گزارش شده است.
شاخص GDP يا توليد ناخالص داخلي يکي از مقياس‌هاي اندازه گيري اقتصاد است که ارزش کل کالاها و خدمات نهايي توليد شده در داخل مرزهاي يک کشور در يک بازه زماني معين را با توجه به واحد پول جاري اندازه‌گيري مي‌کند.
همچنين کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل( UNCTAD ) ازطريق جستجو، تجزيه و تحليل رويه‌ها و جمع‌آوري اطلاعات به دنبال ايجاد زمينه براي مشورت بين دولت‌ها و تبادل تجربيات با هدف يکپارچه سازي عوامل توسعه‌است.

سهم قابل توجه بازرگاني داخلي از توليد

اين گزارش سهم بازرگاني داخلي از توليد را در قياس با کشورهايي مانند کره جنوبي، مالزي و ترکيه براي کشورمان بيش از 14 درصد اعلام کرده است. اين در حالي است که سهم بازرگاني داخلي از توليد در کشورهايي مانند کره جنوبي بيش از 4 درصد، در مالزي بيش از 10 درصد  و در ترکيه  بيش از 4 درصد بوده است.

افزايش 33 درصدي صادرات غيرنفتي سال 95 نسبت به سال 94 به لحاظ وزني

گفتني است که دولت يازدهم در سال 1395 براي اجراي سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي وعمل به فرامين رهبري، بسته حمايت از توسعه صادرات غير نفتي کشور را تهيه، تصويب و ابلاغ کرد که در نتيجه اجراي اين بسته در 11 ماهه سال 95 صادرات غيرنفتي نسبت به مدت مشابه سال پيش از آن، افزايش 33 درصدي به لحاظ وزني داشته است و تراز تجاري کشور (بدون نفت) در 11 ماهه نخست سال گذشته مثبت بود.
چندي پيش نيز وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پيشي گرفتن صادرات کشور از واردات در سال گذشته، ميزان صادرات کشورمان در سال گذشته را 44 ميليارد دلار اعلام کرد و از ثبت واردات 43 ميليارد دلاري در اين بازه زماني خبر داد که اين آمار رشد 3.5 درصدي صادرات محصولات غيرنفتي ايران را در سال 95 نشان مي دهد‌.

پيش بيني رشد 25 درصدي صادرات در سال جاري

مهندس محمدرضا نعمت زاده با اين پيش بيني که امسال صادرات غير نفتي 25 درصد رشد خواهد داشت، بر عزم جدي مجموعه دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت براي اجراي کامل بسته حمايت از توسعه صادرات در سال جاري تاکيد کرد.
وي برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاري را افزايش تراز تجاري کشور با صادرات محصولات غير نفتي با توجه به نياز بازارهاي منطقه اي و جهاني، قيمت و کيفيت رقابتي محصولات براي حضور در اين بازارها اعلام کرد‌.
به گفته وي هر چند به دليل رکود بازارهاي جهاني و کاهش قيمت ها در زمينه صادرات از نظر مبلغ  شاهد رشد 3 درصدي بوديم، اما در سال گذشته از نظر مقدار بيش از 35 درصد رشد داشتيم. اين در حالي است که در سال گذشته پيش بيني رشد 25 درصدي در صادرات شده بود.

صادرات 80 درصد محصولات به 15 کشور در سال 95

همچنين مجتبي خسروتاج، رئيس سازمان توسعه تجارت کشور، در آخرين نشست خبري خود، با اشاره به رقم منفي 28 ميليارد دلاري تراز بازرگاني خارجي کشور بدون احتساب صادرات نفت در سال 84 گفت:  اين تراز در سال هاي 94 و 95 به ترتيب به تراز مثبت 900 ميليون دلار و 250 ميليون دلار رسيد.
وي در آن نشست روند واردات را از سال 89 روند کاهشي توصيف کرد و افزود: در اين مدت با يک شيب ملايمي صادرات غير نفتي رشد داشت و تراز تجاري کشور که تا سال 84 منفي بود در سال هاي 94 و  95 مثبت شد.
خسروتاج همچنين از صادرات 80 درصد محصولات داخلي در سال 95 به 15 کشور جهان خبر داد و اظهار کرد: در سال 84 حدود 80 درصد صادرات کشور به 19 کشور و در سال 92 فقط توانستيم به هشت کشور دنيا صادرات داشتيم.

جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.