امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     صنعت و صادرات

ميرزايي:
دولت آينده سکان صنعت نفت و گاز را به بخش خصوصي واگذار کند
سه شنبه 26 ارديبهشت 1396 - 1:32:31 PM
  بزرگنمایی:

عضو کميسيون انرژي مجلس، گفت: دولت همانند دهه 70 نمي تواند سرمايه گذاري مستقيم در بخش پتروشيمي داشته باشد و بخش خصوصي بايد سکان سرمايه گذاري در بخش نفت و گاز را در دست گيرد.
به گزارش معدن نيوزجلال ميرزايي در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري خانه ملت، با اشاره به اينکه قوانين بالا دستي همانند سياست هاي اقتصاد مقاومتي و برنامه ششم توسعه الزامات دولت آينده را در حوزه نفت و گاز کاملا مشخص کرده است، گفت:در برنامه ششم توسعه ميزان سرمايه گذاري و جذب سرمايه خارجي در بخش پتروشيمي را مشخص شده است و دولت آينده بايد در راستاي اين قوانين بالادستي عمل کند.

نماينده مردم ايلام، ايوان و چرداول در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه تمام ارکان حاکميت براي برقراري امنيت سرمايه گذار خارجي و فراهم کردن بستر آن آماده کنند، افزود: قوانين براي جذب سرمايه گذار خارجي بايد روان و تسهيل کننده باشد، چراکه دولت همانند دهه 70 نمي تواند سرمايه گذاري مستقيم داشته باشد و بخش خصوصي بايد سکانداري سرمايه گذاري در بخش نفت و گاز به ويژه پتروشيمي را در دست گيرد.

بخش خصوصي در صنعت پتروشيمي مقدم بر دولت است

ميرزايي ادامه داد: براساس قانون در حوزه نفت وگاز بخش خصوي بايد سهم اصلي را داشته و دولت با بخش خصوصي مشارکت داشته باشد، لذا بخش خصوصي بايد اثرگذاري بيشتري در حوزه پتروشيمي داشته و مقدم بر دولت در اين بخش است.

وي با بيان اينکه ايران در حوزه صنعت پتروشيمي مزيت نسبي دارد، يادآور شد: مواد خام و اوليه ارزان و همچنين نيروي کار متخصص و فراوان از جمله مزيت هاي نسبي ايران در بخش پتروشيمي است، اما در دو بخش سرمايه و تکنولوژي در اين بخش مشکلاتي دارد که بايد با سياست خارجي تعاملي زمينه را براي جذب تکنولوژي و سرمايه به اين بخش فراهم کرد.

لزوم تلفيق تکنولوژي و سرمايه گذاري گذاري خارجي با نيروي کار و مواد اوليه ارزان‌قيمت، براي تحول در صنعت پتروشيمي

ميرزايي با اشاره به اينکه سرمايه داخلي در شرايط فعلي کفايت سرمايه گذاري در بخش پتروشيمي را نمي کند، افزود: در شرايط فعلي که بحث پولي و مالي در کشور با مشکلات عديده اي مواجه بوده و نرخ سود در ساير کشورها پايين است، سرمايه گذاران خارجي براي سرمايه گذاري در بازار نفتي و گازي ايران تمايل دارند و سود بيشتري نصيبشان مي کند.

وي ادامه داد:بازار سرمايه ايران مي تواند با توجه به ساختار خود و نيز تنوع در فعاليت هاي خود سرمايه گذاري مطلوبي را در بخش هاي مختلف صنعت کشور به ويژه صنعت پتروشيمي داشته باشد، که دولت آينده مي تواند اين بازار را در بخش پتروشيمي فعال کند.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: تلفيق تکنولوژي و سرمايه گذاري گذاري خارجي با نيروي کار و مواد اوليه ارزانقيمت نياز امروز صنعت تکنولوژي براي ايجاد تحول در اين بخش است./

جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.