امروز: سه شنبه 9 خرداد 1396 صفحه اصلی - RSS - درباره ما - ارتباط با ما - پیوندها - همه اخبار
     خبر و گزارش هاي ويژه

در نشست هم انديشي رييس هيات عامل ايميدرو با اقتصاددانان تشريح شد:
مدل‌ها و راهکارهاي توسعه بخش معدن ايران
شنبه 23 بهمن 1395 - 11:02:53 AM
  بزرگنمایی:

پايگاه خبري معدن نيوز- جمعي از اقتصاددانان در نشستي با رييس هيات عامل ايميدرو، با بر شمردن دستاوردهاي حوزه مهندسي و توليد، تغيير نگاه در مديريت و استفاده از مفاهيم روز اقتصادي، مالي و حقوقي را براي توسعه بخش معدن ضروري دانستند.
به گزارش پايگاه خبري معدن نيوز، در اين نشست که به دنبال اجراي برنامه حضور اقتصاددانان در معادن و کارخانه‌هاي فولاد و فرآوري سنگ آهن استان يزد انجام شد، ابتدا امير صباغ مدير برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي با ارائه گزارشي از جايگاه جهاني توليدات زنجيره معدن گفت: توسعه معدن در هر يک از مناطق باعث توسعه بخش‌هاي ديگر آن مناطق شده و ايران با توجه به توانمندي هايي که در اين بخش دارد از فرصت مناسبي براي رشد برخوردار است.
صباغ با بيان اينکه ايميدرو تاکيد بالايي براي افزيش زيرساخت‌هاي بخش معدن و صنايع معدني دارد، ادامه داد: با تقويت زنجيره ارزش در صنايع پايين دستي، شاهد رشد چند برابري درآمد، اشتغال و صادرات خواهيم شد و اين واقعيتي است که در کشورهاي بزرگ معدني عينيت يافته است.
مشارکت با بخش خصوصي
در اين نشست که سعيد ليلاز و نصرتي نيز حضور داشتند، مهدي کرباسيان به گذر ايميدرو از دوران سخت سال‌هاي گذشته و اثر تصميمات مديريتي پيشين اشاره کرد و گفت: توسعه غير اقتصادي صنعت فولاد و‌ نوع واگذاري سهام شرکت‌هاي اين سازمان در دولت گذشته، از جمله ‌چالش هايي بود که براي دولت فعلي، برجاي گذاشت با اين حال در شرايط نبود منابع مالي کافي، توانستيم 24هزار ميليارد تومان طرح را اجرايي کنيم.
وي افزود: مشارکت بخش غير دولتي و بخش خصوصي يکي از مدل‌هاي موفق در ايجاد تحرک در طرح‌ها و راه‌اندازي آنها بود.
رييس هيات عامل ايميدرو افزود: در طرح‌ها بين 15 تا 35درصد مشارکت داشته‌ايم و مابقي متعلق به بخش غير دولتي است هرچند قانون هم تاکيد دارد که 3 سال بعد از راه‌اندازي، آن ميزان سهم بايد واگذار شود.
وي انجام اکتشاف در 250هزار کيلومتر مربع از مساحت کشور را از نيازهاي بخش معدن دانست و تاکيد کرد: در اين حوزه با شرکت‌هاي خارجي همکاري داريم و اين امر در ورود فناوري به بخش معدن کمک کرده است.

کرباسيان تصريح کرد: برخي گمان مي‌کنند مشکل تحريم‌ها تنها به نقل و انتقال ارز مربوط مي‌شود در حالي که پيش از برجام، شرکت‌هاي خارجي حتي از دادن يک برگ از اطلاعات ماهواره‌اي معدني خودداري مي‌کردند اما امروز بسياري از شرکت‌هاي صاحب‌نام همکاري با ايران را آغاز کرده‌اند.
کرباسيان ادامه داد: زنجيره معدن يکي از کشورهاي پيشرفته نشان مي‌دهد 86 ميليارد دلار مواد معدني را در صنايع پايين دستي به 2400 ميليارد دلار تبديل کرده‌اند که اين امر نياز توجه به صنايع پايين دستي را دوچندان مي‌کند.
وي همکاري با شرکت‌هاي خارجي را براي تامين مالي 50 ميليارد دلاري توسعه بخش معدن و صنايع معدني ضروري دانست.
پس از وي، موسي غني نژاد استاد دانشگاه و صاحب‌نظر اقتصادي با بيان اينکه حضور در معادن و آشنايي با فعاليت‌هاي مهندسي و توليدي حرکت ثمربخشي براي ارائه توانمندي‌هاي اين بخش است، گفت: بايد از فرصت کنوني توسعه معدن حداکثر استفاده را به عمل آوريم که در آينده با تغيير جهت مصرف و ورود مواد جديد به بازار، ‌دچار زيان نشويم.
فرمول کارآمد براي واگذاري نياز داريم
وي با اشاره به نوع نگاه‌ها به واگذاري سهام اظهار کرد: براي اينکه نتوان سهام شرکت‌هاي دولتي را در قالب رد ديون يا سهام عدالت واگذار کرد بايد فرمول کارآمدي در جهت فروش سهام شرکت‌هاي دولتي تدوين و اجرايي کرد.
از سوي ديگر مهدي عسلي که سابقه مديريت عالي در سازمان برنامه و وزارت نفت دارد نيز گفت: در بحث‌ها و برنامه‌هاي توسعه اي، همواره نگاه اقتصادي و تحليل مالي غايب بوده است و تنها نگاه محلي و محدود، به حوزه‌هاي مختلف داشته‌ايم به طوري که برنامه هايي تدوين مي‌شود که از مسائل کلان اقتصاد و سياست‌هاي ارزي جدا هستند.
وي افزود: نتيجه چنين برنامه هايي اين است که طرح‌ها بدون استفاده مي‌مانند و بي‌اثر مي‌شوند.
علي ترکمان ديني نيز در اين نشست اظهار کرد: قطه قطعه کردن طرح جامع فولاد و پراکنده کردن آن، نتيجه تفکر سنتي در مديريت است که باعث شده تعداد زيادي شرکت با مقياس پايين توليد، اقدام به جذب منابع و ظرفيت‌سازي کنند.
خط شکني دولت ها
اين صاحبنظر اقتصادي افزود: کره جنوبي تنها با دو کارخانه براي 52 ميليون تن فولاد، ظرفيت‌سازي کرد در حالي که آنها نيز نظام دولتي داشته‌اند اما با تفکر مدرن، مديريت کرده‌اند.
ترکمان ديني نقش دولت‌ها را در توسعه چشمگير دانست و اظهار کرد: طي دهه‌هاي اخير شرکت‌هاي دولتي ايالات متحده، در بسياري از علوم روز همچون اينترنت و‌اي تي پيشرو بوده‌اند و در واقع خط شکني کرده‌اند.
منطق مدل‌هاي توسعه
علي ميرزاخاني سردبير روزنامه دنياي اقتصاد نيز که در اين جلسه حضور داشت، به مدل‌هاي توسعه معادن و صنايع معدني کشورها اشاره کرد و گفت: برخي از مدل‌ها همچون مدل عربستان در توسعه صنايع معدني قابليت اجرا در ايران را ندارد به اين علت که از شاخص‌هاي غيرواقعي نشات گرفته اند، به همين دليل بايد منطق و مبناي اقتصادي براي آن تعريف کرد.
وي از انجام برنامه جديد اکتشافي در سطح 250 هزار کيلومتر مربع در کشور اظهار خرسندي کرد و گفت: با تاسيس بانک‌هاي خصوصي در کشور که از زمان مرحوم نوربخش آغاز شد، نظام مالي ايران در حال تحول بود که آن برنامه به دولت گذشته برخورد کرد.
وي تاکيد کرد که در فعاليت‌هاي اقتصادي و توسعه اصالت با بخش خصوصي است مگر اينکه دلايل قانع کننده‌اي براي آن وجود داشته باشد.
از تعاملات جهاني دور شديم
از سوي ديگر پويا جبل عاملي، عامل اقتصاد دانان با بخش معدن را مفيد خواند و گفت: مردم و صاحبنظران معمولا با بخش نفت و گاز آشنايي دارند در حالي که بخش معدن، توانمندي بالايي براي رشد دارد.
وي حضور شرکت‌هاي خارجي در پسا برجام را قابل توجه دانست و اظهار کرد: قوانين به گونه‌اي نيست که براي سرمايه‌گذار جذابيت کافي ايجاد کند و علاوه بر اين دور شدن از رويدادها و تعاملات جهاني در مقاطعي از سال‌هاي دهه اخير، باعث شده از بسياري قوانين و مقررات و همچنين شرايط قراردادها، بي‌اطلاع باشيم و در برخي مواقع حتي از نحوه ارتباط برقرار کردن نيز آگاهي نداشته باشيم.
جبل عاملي، رويکرد قانون محوري را رويه‌اي مناسب براي تعامل با شرکت‌هاي خارجي و جذب سرمايه ذکر کرد.
درک واقعي از معادن
سميه مردانه نيز در اين نشست گفت: حضور در معدن براي کساني در بخش تئوري کار کرده‌اند نتايج ارزنده‌اي دارد و سبب درک واقعي تلاش‌هاي انجام شده در اين حوزه مي‌شود.

وي با بيان اينکه دستاوردهاي بخش‌هاي مهندسي معدن واقعا فوق العاده است اظهار کرد: علاوه بر مباحث مهندسي، يکي از مواردي که در بخش معدن ضرورت دارد، توجه به سرمايه‌هاي انساني و انجام تحقيق و توسعه است. وي نوع سياست‌ها و ارتباط آنها با بخش معدن را از عوامل تاثير‌گذار در توسعه اين بخش ذکر کرد.
توجه به حقوق مالکيت
جعفر خيرخواهان، توجه به حقوق مالکيت را از نيازهاي اوليه جذب سرمايه دانست و گفت: اين امر انگيزه لازم را نزد سرمايه‌گذاران براي حضور در معادن ايجاد مي‌کند.
وي افزود: توجه به تحولات بازارهاي جهاني، مقياس و زنجيره توليد را از ديگر موارد مورد نياز توسعه بخش معدن است. به گفته خيرخواهان، زيرساخت‌ها و توجه به مسووليت اجتماعي از ديگر نکاتي است که توسعه بخش معدن را به بار مي‌آورد.
ايميدرو حلقه واسط با بخش خصوصي
حميد آذرمند ديگر اقتصاد دان و صاحبنظر حاضر در اين نشست نيز گفت: باوجود توانمندي که بخش معدن براي توسعه دارد شاهد روند کاهشي تشکيل سرمايه ثابت و بودجه معدن به ويژه براي ايميدرو شده‌ايم.
وي ايميدرو را حلقه واسط بنگاه‌ها و دولت دانست و خاطر نشان کرد: بررسي بحران اقتصادي دهه گذشته ميلادي نشان داد بخش‌هاي معدني، با کمترين آسيب از بحران‌هاي مالي مواجه شده‌اند به همين سبب بايد به تقويت اين بخش بپردازيم.
آذرمنددر عين حال اظهار کرد: بخش داخل کشور توان لازم را براي تامين 50 ميليارد دلار سرمايه توسعه بخش معدن و صنايع معدني در افق چشم‌انداز را ندارد و اين امر نياز به استفاده از منابع خارجي دارد.
مقامات با معدن آشنايي ندارند
شهناز نوايي کارشناس خانه معدن ايران نيز دراين جلسه گفت: در40 سال سابقه فعاليت معدني، کمتر مقام عالي دولتي را ديده ام که با بخش معدن و نيازهاي آن آشنايي داشته باشد. وي گفت: وابستگي واقعي اقتصاد ايران به 40درصد مي‌رسد.
کرباسيان نيز پس از ارائه نظرات صاحبنظران اقتصادي، نيز با بيان اينکه بسياري از مسوولان از بخش معدن شناخت واقعي ندارند تاکيد کرد: ادغام وزارت صنعت با معدن، اگرچه مزايايي براي اقتصاد داشت، اما سبب غفلت از بخش معدن شد و اين حوزه همانند يکي از زير بخش‌هاي صنايع درآمد.
منافع بلند مدت معدن
وي افزود: اگرچه بخش اکتشاف معدن ريسک دارد، ‌اما فعاليت‌هاي اقتصادي آن داراي منافع بلند مدت است.
کرباسيان، نگاه کلان در تصميم گيري‌هاي اقتصادي را به نفع بخش معدن دانست و گفت: بايد در تصميم گيري‌ها به اثر آنها در بخش هايي همچون معدن نيز توجه داشت به صورتي که ريسک جديدي به اين حوزه تحميل نشود.


جستجو
تبلیغات
شعار سال 1396
شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران
نمايشگاه معدن کرمان
 
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به خبرگزاری تخصصی معدن می باشد.